Nie wszyscy biegają fair. Smutne raporty WADA i SAID

 

Nie wszyscy biegają fair. Smutne raporty WADA i SAID


Opublikowane w pt., 24/07/2015 - 21:30

„Czy grasz fair?”. Z takie pytanie zadaje na swojej stronie Południowoafrykański Instytut Sportu Bez Dopingu (SAID). Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna. Ta sama organizacja ogłosiła dzisiaj, że wyrywkowej kontroli antydopingowej nie przeszło dwóch zawodników, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce tegorocznego Comrades Marathon.

Na cenzurowanym znalazł się 9 zawodnik tego największego afrykańskiego ultramaratonu, Sandile Ngunuzo i szósty finalista biegu Joseph Mphuti. Mphuti już wcześniej miał problemy z dopingiem. Podczas kontroli w 2014 wykryto u niego nandrolon. Sprawa jest w toku, a zawodnik pozostaje zawieszony do czasu wyjaśnienia, a mimo to wystartował w biegu.

Organizatorzy Comrades nie pierwszy raz stoją przed dylematem czy odebrać medal nieuczciwym biegaczom. W 2012 r. o doping był nawet podejrzany wielokrotny zwycięzca biegu. Ostatecznie Ludwick Mamabolo został oczyszczony z zarzutów 10 miesięcy po starcie.

Na pytanie zadane przez SAID nie mogą też z czystym sumieniem odpowiedzieć uczestnicy innych biegów i sportowcy innych dyscyplin. Światowa Agencja Antydopingowa WADA w tym tygodniu opublikowała raport dotyczący dopingu w 2014 r. W ciągu roku agencja wykonała 283 304 kontrole próbek. To o 5% więcej niż przez rokiem. W laboratorium w Warszawie wykonano ich ponad 4 000 i wykryto 63 przypadki występowania substancji zakazanych. Na świecie było ich ponad 3 000.

Agencja przebadała próbki moczu w sumie 705 maratończyków, 205 biegaczy górskich, 151 półmaratończyków. Mniej więcej 1% wszystkich przebadanych lekkoatletów różnych konkurencji nie przeszedł pomyślnie tekstów. A trzeba niestety zauważyć, że kontrole te dotyczą najważniejszych imprez sportowych. Tymczasem po niedozwolone wspomagacze sięgają również amatorzy i sportowcy, którzy jeszcze nie biorą udziału w rywalizacji o medale. Przy wyrywkowych kontrolach, nie wszystkie przypadki są wykrywane.

W rozmowie z serwisem BBC, dyrektor generalny WADA David Howman stwierdził, że najbardziej martwią go właśnie młodzi sportowcy, którzy sami nie mają oporów przez szukaniem drogi na skróty, a często są jeszcze do tego zachęcani przez swoje otoczenie. Jego zdaniem 1 na 10 sportowców nie gra fair.

IB

Źródło: SAID / WADA

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce