Nie żyje trener Tadeusz Kępka. "Profesor"


Opublikowane w pon., 19/02/2018 - 15:25

Smutna wiadomość napłynęła z Meksyku. W wieku 85-lat zmarł trener Tadeusz Kępka. Wychowawca wielu pokoleń mistrzów i doskonałych zawodników. Przez swoich podopiecznych nazywany był „profesorem”.

Tadeusz Kępka wyjechał z Polski w 1966 roku na zaproszenie meksykańskiej federacji. Razem z kilkoma innymi trenerami miał pomóc Aztekom w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich na ojczystej ziemi A.D. 1968. Oczywiście nie tak łatwo było otrzymać zgodę na pracę w kraju zza żelaznej kurtyny.

Przed wyjazdem Kępka odpowiadał za blok biegów długich w PZLA. Na tym stanowisku zastąpił słynnego Jana Mulaka, twórcę Wunderteamu.

Meksyk stał się jego drugim polskiego trenera. Zbudował tam cały system szkolenia biegów długich. W 1989 roku jego zawodnik, Arturo Barrios ustanowił rekord świata w biegu na 10 00 m -27:08.23. Prowadzeni przez niego biegacze wygrywali maratony w Nowym Jorku i Chicago.

O śmierci polskiego trenera pisze m.in. meksykańskie wydanie portalu „Marca”. Jego podopieczny Juan Luis Barrios (1:00:40 w półmaratonie - red), który dwa lata temu startował w PZU Półmaratonie Warszawskim, mówi z dużym szacunkiem o swoim szkoleniowcu:

„Profesor Kępka wiele znaczy dla mnie jak i dla całej meksykańskiej lekkoatletyki. On był osobą, która dawała wszystko razem: przyjaźń, przywiązanie i profesjonalizm”.

Przez lata do trenera Kępki przyjeżdżało wielu polskich zawodników. Wymienić można m.in. Irenę Szewińską, Bronisława Malinowskiego, czy trzy lata temu - Marcin Chabowski.

Za wkład w rozwój stosunków polsko-meksykańskich, Tadeusz Kępka został odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce