Niebieska Fala zalała Poznań! „Biegam, rozumiem, pomagam” [ZDJĘCIA]


Opublikowane w wt., 02/04/2019 - 10:29

„Biegam, rozumiem, pomagam” - pod takim hasłem rozegrana została w Poznaniu druga edycja charytatywnej imprezy pn. Niebieska Fala. Celem organizatorów, wśród których jest m.in. fotograf TAURON Festiwalu Biegowego Tomek Szwajkowski, jest zwiększanie świadomości dotyczącej problemu autyzmu.

W niedzielę na błoniach Stadionu Miejskiego oraz w Lasku Marcelińskim biegało ponad 500 osób. Uczestnicy mogli zrobić coś dla innych, a przy okazji wystartować w doborowym towarzystwie.

W tym roku całość z opłat startowych przekazane została Szkole Podstawowej Specjalnej nr 112 w Poznaniu. Placówka od dawna chciała doposażyć jedne z pomieszczeń - sala doświadczania świata – teraz, dzięki biegaczom będzie to możliwe do zrealizowania.

Przypomnijmy, że pierwsza Niebieska Fala wezbrała i zebrała około 11 tys. zł na wyposażenie Przedszkola Integracyjnego nr 91 „Bajka”. Do akcji pomocy placówce włączyło się wówczas 360 biegaczy.

Wartość materialna jaką przynosi bieg, to jedno. Druga kwestia to edukacyjna - podnoszenie świadomości społecznej i obalanie mitów. Jak podanej Fundacja Synapsis, autyzm to nie choroba, a zaburzenie rozwoju. Według szacunków, w Polsce doświadcza go ok. 30 tys osób. Na świecie najbardziej znanym autystą jest słynny piłkarz Argentyński Leo Messi, u którego zdiagnozowano zespół Aspergera (łagodniejsza forma autyzmu).

Wracając do biegu. Uczestnicy mieli do pokonania dwa główne dystanse - 5 i 10 km. Zwycięzcami zostali Patryk Sobczyk (17:24) i Dominika Kłoda (20:18) oraz Grzegorz Urbańczyk (36:07) - triumfator polskiego Wings For Life World Run z 2014 roku, oraz Weronika Hedzielska (41:25). Dodatkowo w ramach imprezy odbył się też bieg rodzinny na 1 km. Jednak to nie wyniki tego dnia były najważniejsze.

Niebieska Fala organizowana jest zawsze w okolicach 2 kwietnia, gdy obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. Warto wpisać ten bieg i ten termin do kalendarza startów w 2020 r. Polecamy!

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce