Niewidomy Polak grubo poniżej 3 godzin! Najszybsi rodacy w 49 Maratonie Nowojorskim

Opublikowane w pon., 05/11/2018 - 18:50

„Zacząłem ambitnie, 1:13:44 połówka. Potem ciężki dwukilometrowy podbieg na Queensborough Bridge, gdzie na szczycie był 25 km. Tam odpadłem od grupy i wiedziałem, że będzie cholernie ciężko. Maraton nie bierze jeńców, po raz kolejny bardzo boleśnie się o tym przekonałem. Ruszyłem na mocną życiówkę i później przez to mocno cierpiałem. Nic to, bo i tak było super” – tak swój start w 49 Maratonie Nowojorskim opisał Grzegorz Gronostaj, który przekroczył metę kultowego biegu na 68 miejscu wśród mężczyzn.

Wrocławianin został „mistrzem Polski” NYC Marathonu, jest najwyżej sklasyfikowanym naszym rodakiem w niedzielnym biegu. W Nowym Jorku startował po raz drugi, chociaż w 2015 r., gdy we znaki dały mu się zbiegi, zarzekał się, że raz wystarczy.

W „Wielkim Jabłku” Gronostaj zostawił za sobą Mateusza Łańducha, który ukończył maraton na 90 miejscu z czasem 2:35:48 oraz Pawła Raczyńskiego. On w Nowym Jorku biegł swój pierwszy w życiu maraton. Miejsce na debiut – idealne!

„No i zostałem maratończykiem. Do 39 km bylem w pierwszej setce, ale po bardzo mocnym skurczu, który mnie wyłożył straciłem kilka pozycji” – napisał Raczyński, który według oficjalnych wyników uzyskał czas 2:38:00, a wśród mężczyzn zajął w imprezie 116 miejsce.

Z bardzo dobrym czasem 2:51:56, jako 7 Polak i 546 biegacz NYC Marathonu, ukończył zawody Marcin Grabiński, który startuje w kat. 11, czyli jako zawodnik niewidomy z przewodnikiem. Wynik niesamowity! Ale Marcin miał takie ambitne cele. Chciał poprawić swój czas z Berlina, gdzie uzyskał 2:54:55 i postarać się o miejsce w kadrze Polski, co pozwoliłoby mu pobiec w Pucharze Świata w Londynie i zawalczyć o kwalifikację do Tokio. Pierwszy krok w tym kierunku wykonał. Wymagane minimum zrobił.

Najszybszą z Polek była w Nowym Jorku nauczycielka Aleksandra Dzierzkowska, która przekraczając linię mety z czasem 3:14:32, zajęła 296 miejsce i była najszybszą kobietą w kategorii F55. A startowały w niej aż 1163 biegaczki.

Drugie miejsce na „polskim podium” zajęła Alicja Kordowska, kończąc bieg na 309 pozycji z czasem 3:14:58, a stopień trzeci – Anna Jumas, finiszująca z czasem 3:17:26  na 371 miejscu.

Więcej o Polakach startujących w Nowym Jorku – wkrótce.