Nike Oregon Project zamknięty!


Opublikowane w pt., 11/10/2019 - 13:33

To koniec najpopularniejszej ale i najbardziej kontrowersyjnej grupy biegowej na świecie – Nike Oregon Project. Serwis RunnersWorld.com dotarł do wewnętrznej notatki dyrektora generalnego Nike Marka Parkera, w której pisze o wygaszeniu programu (tutaj).

Zakończenie działalności NOP to pokłosie śledztwa USADA nt. działalności głównego trenera i koordynatora grupy Alberto Salazara, który za stosowanie praktyk łamiących przepisy antydopingowe (m.in. testowanie zabronionych substancji: testosteronu i L-karnityny) został zawieszony na 4 lata.

Alberto Salazar i współpracujący lekarz z zakazem trenowania biegaczy na 4 lata!

Choć USADA nie udowodniła, że zawodnikom NOP podawano zakazane środki, duch afery unosił się nad ich startami podczas mistrzostw świata w Dosze – medale Donovana Braziera, Konstanze Klosterhalfen i Siffan Hassan – a teraz zawędrował do Chicago, gdzie w niedzielnym maratonie pobiegną Galen Rupp i Mo Farah (zakończył współprace z NOP w 2017 r., gdy pojawiły się konkretne zarzuty wobec Salazara).

– Ta sytuacja, wraz z ciągłymi, bezpodstawnymi twierdzeniami, rozprasza wielu sportowców i ogranicza ich zdolność do koncentrowania się na treningach i zawodach. W związku z tym podjąłem decyzję o zakończeniu projektu Oregon – napisał do współpracowników Mark Parker. Podkreślił, że NOP zawsze kierował się dobrem sportowców i nigdy nie stosowano zakazanych środków w celu poprawy ich wyników sportowych.

Nike wciąż ma pomagać sportowcom w przejściowym okresie, do czasu, gdy podejmą współpracę z innymi szkoleniowcami. Sportowy gigant ma także wspierać Alberto Salazara w jego odwołaniu od decyzji USADA. Podkreślił, że Salazar działał w dobrej wierze.

Nike Oregon Project zawiązano w 2001 roku w Beverton, by przywrócić blask amerykańskim biegom i biegaczom. W grupie - prócz wspomnianych wyżej zawodników - trenowali także m.in. Amerykanie Kara Goucher (była jednym ze świadków w śledztwie USADA), Jordan Hasay, rekordzista Azji w maratonie Japończyk Suguru Osako czy rekordzista świata na milę Etiopczyk Yomif Kejelcha.

Strona internetowa oraz profile społecznościowe Nike Oregon Project już nie działają.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce