Nowa perła w Perłach Małopolski! "Trasy są tam piękne"


Cykl Perły Małopolski urośnie o dodatkowy, już szósty etap. W czerwcu biegacze zawitają do Magurskiego Parku Narodowego. Centrum zawodów znajdować będzie się we wsi Wapienne, w gminie Sękowa.

Perły Małopolski to seria biegów rozgrywanych na terenie Małopolskich Parków Narodowych. Uczestnicy zawodów rywalizują na trzech dystansach – 5, 10 i 21 km. Do tej pory impreza gościła pięć z sześciu parków znajdującym się na tym terenie m.in. Tatrzański Park Narodowy i Ojcowski Park Narodowy. W 2017 r. obejmie zasięgiem ostatni z małopolskich rezerwatów przyrody.

Magurski Park Narodowy leży na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego, w sercu Beskidu Niskiego. Obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Najwyższym szczytem tych okolic jest Wątkowa 846m n.p.m. Park utworzony został w 1995 roku.

– Małopolska jest jedynym województwem w Polsce, które jest tak bogate w Parki Narodowe. Muszę jednak dodać, że Magurski Park Narodowy tylko w 5 procentach leży w Małopolsce, zdecydowania większość należy do Podkarpacia. Dla większości osób obszar między Bieszczadami a Krynicą-Zdrojem to miejsca mało znane. Nawet mało kto wymieni nazwę Beskid Niski. Ja uważam, że są to cudowne tereny i jeszcze mało eksplorowany przez turystów. Trasy dla biegaczy są tam piękne. Może nie ma wielkich różnic poziomów, ale biegnie się długimi szlakami, wśród malowniczych widoków i pięknych cerkwi. Samo uzdrowisko Wapienne jest najmniejszym w Polsce. Historia tego miejsca jest jednak bardzo długa. Mówi się, że kurowali się tu żołnierze Napoleona – opowiada Robert Drogoszcz, koordynator Pereł Małopolski.

Mimo zwiększenia liczby startów, zmienie nie ulegnie liczba biegów potrzebna do znalezienia się w klasyfikacji generalnej. Tak jak do tej pory trzeba ukończyć 3 z 5 rund.

– Trzy to ładna liczba. Nie chcemy, żeby w generalce znajdowali się biegacze, którzy tylko pojawili się incydentalnie w cyklu – zauważa organizator.

Start zapisów na karnety do przyszłorocznej, piątej już edycji Pereł Małopolski nastąpi 21 listopada o godzinie 20. W puli znajdzie się 100 karnetów. W zeszłym roku zapisy trwały... 45 minut.

Terminarz Pereł Małopolski w 2017:

SKAŁA - Ojcowski PN 23 kwietnia 2017
SZCZAWNICA - Pieniński PN 21 maja 2017
WAPIENNE gm. SĘKOWA - MAGURSKI PN 11 czerwca 2017
ZAWOJA -Babiogórski PN 27 sierpnia 2017
KOŚCIELISKO - Tatrzański PN 17 września 2017
RABKA-ZDRÓJ - Gorczański PN 22 października 2017

Perły Małopolski w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się: