Nowicki i Trzaskalska najlepsi w Gnieźnie


Opublikowane w ndz., 07/04/2019 - 14:42

Adam Nowicki i Izabela Trzaskalska wygrali 17. Bieg Europejski w Gnieźnie. Impreza odbyła się pod hasłem „Teraz Hiszpania”. Do mety 10-kilometrowej trasy dotarło 1 485 biegaczy.

Nowicki uciekł rywalom

Od samego początku rywalizacji najlepszych zawodników na ulicach Gniezna widać było, że będzie to bieg taktyczny. Szybko utworzyła się grupa, w której biegł Adam Nowicki, Kenijczyk Hilary Kiptum Mayo Kimayo, Szymon Kulka i Tomasz Grycko. Właśnie w takiej kolejności ruszyli na drugie okrążenie trasy po pokonaniu pierwszej pętli o długości 4,2 kilometra.

Losy zmagań mężczyzn rozstrzygnęły się w okolicach 7 kilometra, gdy atak przypuścił Adam Nowicki. Wypracował na prowadzącą grupą przewagę około 150 metrów, którą utrzymał aż do mety. Zwyciężył z czasem 29:25, drugi finiszował Kenijczyk ze stratą 18 sekund, a podium uzupełnił Szymon Kulka z wynikiem 29:47.

- Biegło mi się bardzo dobrze. Zwycięstwo w Gnieźnie to dobry prognostyk przed moim startem w ORLEN Warsaw Marathon w przyszłą niedzielę. Bardzo cieszę się z tej wygranej, bo bieg był wyjątkowo mocno obsadzony – powiedział na mecie Adam Nowicki. – Warunki na trasie były jednak wymagające. Najbardziej przeszkadzał wiatr, gdyby nie wiał z taką siłą to myślę, że byłbym w stanie połamać 29 minut. Wszystko wskazuje na to, że trafiłem z przygotowaniami maratońskimi, trening wysokogórski mi służy. Czuję się mocniejszy niż rok temu, gdy na jesieni debiutowałem w maratonie – dodał zawodnik MKL Szczecin.

Szymon Kulka już przed startem zapowiadał, że w Gnieźnie chce wykonać przetarcie przed startem w 12. PKO Poznań Półmaratonie, który czeka go za tydzień. Biegacz z Ropy powraca na biegowe trasy po kontuzji, której doznał jesienią ubiegłego roku. Uraz stopy uniemożliwił mu wówczas debiut w maratonie.

– Nie oczekiwałem po wczorajszym biegu jakiegoś rewelacyjnego wyniku, zwłaszcza, że w okresie przygotowawczym nie zrobiłem ani jednego treningu w tych prędkościach – tłumaczył Szymon Kulka. – Skoncentrowałem się przede wszystkim na ćwiczeniu tempa do półmaratonu, dlatego dość komfortowo czuję się pokonując każdy kilometr po 3 minuty, ale nie mam jeszcze tej przekładki, aby biegać po 2:50. Nie odpuszczam maratońskiego debiutu, który planuję na jesieni, ale na razie najbardziej zależy mi, żeby dobrze pobiec za tydzień w Poznaniu – podkreślił.

Trzaskalska show

Rywalizacja kobiet zgodnie z przewidywaniami toczyła się pod dyktando Izabeli Trzaskalskiej. Biegaczka z Terespola od początku ruszyła mocno i pierwszą pętlę pobiegła w średnim tempie 3:15 min/km. W drugiej części okrążenia trochę zwolniła, ale to wystarczyło, aby sięgnąć po trzecie w karierze zwycięstwo w Biegu Europejskim.

- Większość trasy pokonywaliśmy pod wiatr i to naprawdę mocny. Poza tym było bardzo dużo kostki brukowej, po której biegło się ciężko. Wygrałam tutaj trzeci raz i jestem z tego powodu bardzo zadowolona – powiedziała na mecie Izabela Trzaskalska, która uzyskała czas 33:38.

Jako druga, ze stratą 8 sekund do liderki finiszowała Renata Pliś. Podium wśród kobiet uzupełniła Kenijka Ruth Mbatha z wynikiem 33:48.

– W Gnieźnie od początku biegłam swoim tempem. W okolicach 4. kilometra wskoczyłam na trzecie miejsce i widziałam przed sobą plecy dwóch rywalek. Ostatni kilometr mocno przyspieszyłam i na 300 metrów przed metą minęłam zawodniczkę z Afryki – relacjonowała po biegu Renata Pliś. – Jak dla mnie najgorsza była kostka, po której się ślizgałam, to na pewno trochę wpłynęło na końcowy wynik. Ze startu jestem bardzo zadowolona i już myślami jestem w Warszawie, na biegu OSHEE 10km, który pobiegnę w przyszłą niedzielę – podsumowała aktualna Mistrzyni Polski na dystansie 5 i 10 kilometrów.

Zwycięzcy biegu zainkasowali po 2,5 tysiąca złotych, nagrody pieniężne i rzeczowe przyznane zostały również mieszkańcom Gniezna i w kategoriach wiekowych.

Zanim na trasę ruszyli dorośli, gnieźnieński Rynek opanowały dzieci, które brały udział w Europejskim Biegu Żabki dla Przedszkolaka.

Począwszy od 2015 roku każda edycja zawodów w Gnieźnie nawiązuje do jednego z państw Unii Europejskiej. Tematem przewodnim były już Niemcy, Dania, Włochy i Francja, a podczas tegorocznej edycji biegacze mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Hiszpanii. Barwy tego kraju znalazły się m.in. na oficjalnych koszulkach imprezy oraz na medalach, które uczestnicy otrzymają na mecie. Część zawodników wystąpiła w przebraniach nawiązujących do kraju położonego na Półwyspie Iberyjskim.

Imprezę oficjalnie otworzył Francisco Javier Sanabria Valderrama, Ambasador Hiszpanii w Polsce.

mat. pras. / opr. red.


Polecamy również:


Podziel się: