Nowości w Gorcach. GUT 2018 ruszył z zapisami


Opublikowane w czw., 18/01/2018 - 09:57

Drugi weekend wakacyjnego sierpnia to będą dni na Gorce Ultra-Trail, organizowany przez biegających wegan z Warszawy (Run Vegan) bieg na 5 dystansach przez najpiękniejsze zakątki Gorców.

Właśnie ruszyły zapisy do trzeciego wydania zawodów, które w tym roku odbędą się w terminie 10-12 sierpnia 2018 r. i przyniosą kilka istotnych dla zawodników zmian.

Start i metę zawodów zlokalizowano w Ochotnicy Dolnej, zatem trasy wszystkich dystansów przebiegają po pętli. To zdecydowanie ułatwi biegaczom logistykę i – jak zapewniają organizatorzy – „otworzy ich na nowe tereny”.

Specjalny status otrzymał koronny dystans GUT-102 km. Trasa przebiega przez cztery najwybitniejsze szczyty Gorców: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc, a dodatkowo też przez Mogielicę, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.

Tylko ten, najdłuższy dystans zapewni symboliczne przebiegnięcie "całych" Gorców. Ale uwaga! Choć trasa jest dość trudna, limit czasu na jej pokonanie jest ten sam co przed rokiem - 16 godzin. Z tego względu w zapisach określono wyraźną barierę - chyba po raz pierwszy w polskich biegach indywidualny wskaźnik zawodnika w ITRA (tzw. ITRA Performance Index).

W biegu na 102 kilometry będą mogli wziąć udział jedynie biegacze z indeksem ITRA co najmniej 450 pkt. To podkreśla trudność rywalizacji, która w zamierzeniu organizatorów ma odbywać się na wysokim poziomie. Dlatego ufundowali specjalną nagrodę - Wielki Puchar Gorca za przebiegnięcie najdłuższej trasy GUT w czasie poniżej 10 godzin! Wysokości premii na razie nie ujawniono, ma być jednak ponoć niemała. A jeśli nikt w wyznaczonym czasie się nie zmieści, nagroda na zasadzie kumulacji przejdzie na rok następny.

Najwięcej zmian czeka jednak zawodników na dystansach 84 i 48 kilometrów. Ponownie wystartują razem, ale rozdział tras nastąpi później, dopiero na 41 kilometrze. To może być prawdziwa próba charakterów, bo skręt w lewo oznacza, że do pokonania będzie jeszcze ponad drugie tyle trudnej trasy, natomiast wybór ścieżki w prawo – już tylko 7 km łatwego zbiegu do mety.

Na obu trasach biegaczy czeka najpierw 26 km wygodnej ścieżki Głównego Szlaku Beskidzkiego, potem zagłębią się w dzikie i rzadko penetrowane dróżki Gorców. Dzięki temu poznają te góry od mało znanej, ale nie mniej pięknej strony. Będą zatem dzikie, zapomniane dolinki, najstarsza w Gorcach Kurnytowa Koliba, grzbiet Magurek z wieżą widokową, atrakcyjna przyrodniczo Dolina Jaszcze i jeden z najwyżej w Polsce położonych przysiółków - Skała.

Dzięki licznym grzbietom i dolinom obie trasy będą miały spore przewyższenie. Na 48 km suma podbiegów wynosi 2590 m i według kryterium ITRA (Mountain Criterion) ma poważną, 7-punktową trudność. Limit czasowy na pokonanie GUT-48 km rośnie w związku z tym do 10 godzin.

Bonusem dla tych, którzy zdecydują się na trasę 84 km będzie Mogielica i wspólny na tym odcinku bieg z uczestnikami dystansu 102 km. Suma przewyższeń na GUT-84 jest niewiele mniejsza niż na trasie najdłuższej, a limit czasu – taki sam, 16 godzin.

Do tej pory było trudniej. Łatwiejszy dla odmiany niż dotychczas będzie Ochotnica Challenge na 20 km. Jest co prawda 950 m przewyższeń, ale równomiernie rozłożone nadają trasie biegowy charakter na niemal całej długości, nawet pod górę. Będzie to właściwie jeden długi podbieg na Gorc i tak samo długi zbieg, bez szlaków turystycznych, stworzony specjalnie na potrzeby Gorce Ultra-Trail i prowadzący dzikim grzbietem oddzielającym doliny Młynne i Gorcowe. Trasa bardzo widokowa, pełna większych i mniejszych polanek, z kilkukrotną panoramą na Tatry.

Biegowy weekend w Gorcach otworzy w piątek Studzionki Vertical, krótkie, ale bardzo wymagające ściganie na podbiegu długości 1,7 km z przewyższeniem 248 m, skumulowanym na dodatek na początkowych 900 m dystansu. Reszta trasy doprowadzi biegaczy do mety usytuowanej w jednym z najpiękniejszych miejsc Beskidów, wysoko na grzbiecie położonego przysiółka Studzionki z zapierającym ponoć dech w piersiach (oby tylko była ładna pogoda!) widokiem na Tatry.

3. GORCE ULTRA-TRAIL 2018

10-12 sierpnia 2018
Baza zawodów: Ochotnica Dolna

ZAPISY

Dystanse:

· 102 km i 4320 m+, 5 pkt. UTMB

·   84 km i 4120 m+, 4 pkt. UTMB

·   48 km i 2590 m+, 3 pkt. UTMB

·   20 km i 950 m+, 1 pkt. UTMB

·     1,7 km i 248 m+

Piotr Falkowski

fot. Róża Ziemba, Ultralovers

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce