Nowy organizator DOZ Maratonu Łódź. "Wiem jakie są tu bolączki, a jakie plusy"


Opublikowane w czw., 18/10/2018 - 12:22

Pod znakiem zmian stać będzie dziewiąta edycja DOZ Maraton Łódź. Nowi organizatorzy chcą znacząco podnieść jakość imprezy. Pytanie czy pójdzie to w parze ze wzrostem frekwencji? Zapisy ruszą wkrótce.

Mało zauważalną dla uczestnika, ale istotną dla biegu nowością, jest zmiana tzw. wykonawcy imprezy. Po 8 latach z „ziemi obiecanej” odchodzi firma Sport Evolution, która związana byłą z maratonem od jego reaktywacji, czyli od 2011 roku. Nowym dyrektorem zawodów został Jacek Chmiel znany z organizacji takich łódzkich wydarzeń jak Bieg Ulicą Piotrkowską - Rossmann Run czy Bieg Trzech Króli.

– To duże wyzwanie, ale uważam, że dam radę. Zresztą pracowałem sześć lat przy tym projekcie i wiem jakie są tu bolączki, a jakie plusy. Bardzo się ciesze, że będę mógł realizować ten projekt. Tak samo jak maratończyk mają pokorę do dystansu, tak samo ja do organizacji. Na pewno, ja i cały zespół nie będziemy robili tego maratonu tylko głową, ale też sercem – powiedział nam Jacek Chmiel.

Miasto wiąże duże nadzieje z przyszłoroczną edycją. Miejscy rajcy chcą przeznaczyć na organizację imprezy 450 tys zł. Celem jest nowa jakość i wzrost frekwencji wydarzenia. W zeszłym roku maraton ukończyły 884 osoby. W towarzyszący półmaratonie finiszowało 1 182 uczestników. Dodajmy, że rekord frekwencji na królewskim dystansie padł w 2016 roku - 1707 biegaczy.

– Chciałbym, żeby Łódź miała maraton na 5 000 osób. Oczywiście tego nie zrobi się w ciągu roku, ale to właśnie maraton ma być biegiem wiodącym. W tym roku to półmaraton miał być najważniejszy – podkreśla Jacek Chmiel.

– Wspomniane 5 000 osób to oczywiście perspektywa kilku lat. Musimy przekonać ludzi, że warto przyjechać do Łodzi. Teraz chcielibyśmy przekroczyć liczbę 2 000 osób. Limit uczestników to 3 500 osób. To szacunki bardzo optymistyczne, ale będziemy się starali. Chcemy położyć nacisk na perfekcyjną obsługę, już od początku zapisów, aż do przebiegnięcie mety – wyjaśnił nasz rozmówca.

W programie zawodów nie będzie już półmaratonu, a sobotni towarzyszący bieg na 5 km zastąpi bieg na 10 km rozgrywany w niedzielę. Zmagania na „dychę” wystartują razem z maratonem. Tak jak poprzednio, nie zabraknie też sztafety maratońskiej, z zespołami sześcioosobowymi.

Trwają prace nad wytyczeniem trasy maratonu. Meta znajdować ma się w Atlas Arenie. Dzień przed maratonem odbędą się biegi dla dzieci. – Czeka mnie dziś pierwsze, bardzo wstępne spotkanie w sprawie trasy. W Łodzi jest dużo remontów. Dopiero będziemy ustalali, którędy można pobiec – zaznacza Jacek Chmiel.

Do startu w łódzkim maratonie będzie można się przygotować uczestnicząc w bezpłatnych treningach prowadzonych dwa razy w tygodniu w Parku na Zdrowiu. Zajęcia poprowadzi Joanna Chmiel - mistrzyni Polski w maratonie z 1996 roku.

Po przerwie wrócić ma też Puchar DOZ Maratonu Łódź. Biegi rozgrywane będą w Arturówku i na terenie Lasu Łagiewnickiego. Kalendarz startów wygląda następująco:

  • 18 listopada 2018 – bieg na 5 km
  • 16 grudnia 2018 – bieg na 10 km
  • 20 stycznia 2019 – bieg na 15 km
  • 17 lutego 2019 – bieg na 20 km
  • 17 marca 2019 – bieg na 25 km

Podczas imprezy odbywać się też będzie akcja charytatywna akcja pn. „Biegam – Pomagam”. Każdy uczestnik DOZ Maratonu Łódź, już na etapie rejestracji, będzie miał możliwość dobrowolnego przekazania finansowej cegiełki. Wszystkie ofiarowane przez darczyńców wpłaty przysłużą się budowie strefy ćwiczeń dla osób starszych, która powstanie przy Centrum Aktywnego i Zdrowego Seniora przy ul. Szpitalnej 6 w Łodzi.

Zapisy do maratonu mają ruszyć mają wkrótce. Opłata w pierwszym progu cenowym - do 20 listopada 2018 - została ustalona na poziomie 79 zł. Od 1 do 31 grudnia 2018 cena będzie wyższa o 10 zł. Rejestracja w biurze zawodów to koszt 150 zł.

9. DOZ Maraton Łódź rozegrany zostanie w dniach od 5 do 7 kwietnia 2019 roku. Jak usłyszeliśmy od organizatora, w przyszłym roku impreza nie będzie kładła nacisku na start elity i może nie spełnić wymogów IAAF Bronze Label. – Elita będzie mocna, jak będziemy mieli 5 000 uczestników – zapowiedział dyrektor Jacek Chmiel.

9. DOZ Maraton Łódź w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce