Nowy rekord Europy w maratonie! Ależ progres!

Opublikowane w ndz., 03/12/2017 - 12:53

Niespodziewanym Rekordem Europy zakończył się 71. Fukuoka Marathon.

Stawka była mocna, a listę faworytów japońskiego biegu otwierał Bedan Karoki. Długo wydawało się, że to właśnie ten Kenijczyk przekroczy linię mety na pierwszym miejscu. Biegł w założonym przed startem tempie i trzymał się swojej strategii.

Przedstartowe strategie nie obejmowały norweskiego biegacza. Ok. 36. kilometra Sondre Nordstad oderwał się od Karokiego i to on, ku zaskoczeniu komentatorów i wbrew własnym planom na ten bieg, został zwycięzcą Fukuoka Marathon z czasem 2:05:48 - nowym rekordem Europy!

Poprzedni rekord Europy należał do Fancuza Benoita Zwierzchlewskiego i wynosił 2:06:36 (2003 r.).

Sondre Nordstad zadziwił sam siebie, uzyskując drugi najszybszy czas w historii tego maratonu i jednocześnie najszybszy uzyskany kiedykolwiek przez zawodnika spoza Afryki. Znacząco poprawił również własny rekord życiowy. Jego poprzednia życiówka wynosiła 2:10:07. Nabiegał ją w Hannover Marathon. Norweg w tym roku poprawił również rekord Norwegii w półmaratonie, kończąc bieg w Walencji z czasem 59:48.

Gdy Nordstad cieszył się z sukcesu, Karoki przechodził kryzys na trasie. Został wyprzedzony przez kolejnych zawodników i ostatecznie zajął czwarte miejsce. Drugie miejsce przypadło w udziale Stephenowi Kiprotichowi. Mistrz olimpijski z 2012r. i mistrz świata z 2013 r. uzyskał drugi najszybszy czas w karierze - 2:07:19.

Na trzecim miejscy bieg ukończył Suguru Osako, który uzyskał czas 2:07:19. Japończyk, który tegoroczny Boston Marathon podsumował trzecim miejscem, ma sporo powodów do radości. W Fukuoce poprawił swoją życiówkę, został piątym najszybszym Japończykiem w historii i zakwalifikował się do udziału w maratonie kwalifikującym do japońskiej reprezentacji na olimpiadę w Tokio.

Yuki Kawauchi na taką możliwość będzie musiał jeszcze poczekać. Po kryzysie na trasie stracił kontakt z czołówką i bieg zakończył na 9 miejscu z czasem 2:10:53.