Nowy ultramaraton w kalendarzu. Już za dwa miesiące!


Opublikowane w wt., 09/10/2018 - 11:39

(Ultra)maraton Jurajski to impreza nowa, choć z historią. W głowie organizatora powstała już dawno. 8 grudnia ujrzy światło dzienne. Do wyboru będą trzy dystanse i dwie formy aktywności, pakiet startowy można skomponować samemu a do udziału w imprezie zachęca nas sympatyczny tyranozaur w logo.

- Maraton Jurajski funkcjonuje w mojej głowie od dobrych dziesięciu lat – przyznaje organizator Łukasz Maletz z Miasta Sportu. – Kiedy robiłem zdjęcia w trakcie Półmaratonu Jurajskiego w Rudawie, pomyślałem, że nie ma maratonu. Ponieważ jest moda na ultra, dodałem taki dystans. Pętlę mamy o długości 21 km, więc idealnie się składa: od razu mamy półmaraton, maraton i ultra 63 km.

Wyboru dystansu należy dokonać podczas zapisów, czyli przed startem. Jeśli jednak komuś nie uda się ruszyć na kolejną zadeklarowaną pętlę i zejdzie z trasy z wcześniej, zostanie sklasyfikowany na krótszym dystansie. Ale uwaga – na końcu listy! Ma to zapobiec zmianom dystansu wynikającym z czystej kalkulacji, gdzie uda się zająć wyższe miejsce i zdobyć nagrodę.

Przydomek „jurajski” brzmi groźnie, będący logo biegu tyranozaur również nie zapowiada sielanki. Ale to tylko pozory, bo trasa pierwszej edycji Maratonu Jurajskiego nie będzie straszna: - Wbrew pozorom, tym razem będzie płasko. Dla odmiany po Zamku 12h robimy coś płaskiego – uspokaja organizator. - Ale to nie znaczy, że będzie łatwo. Jesteśmy przecież na Jurze a my wybieramy trasy widokowe. Po raz pierwszy wystartujemy ze Złotego Potoku, konkretniej sprzed pałacu.

Na pętli mierzącej 21 km, poza punktem startu/mety będzie czekał jeden dodatkowy punkt odżywczy z napojami i czymś do jedzenia. Wszyscy otrzymają medale z maskotką imprezy - dinozaurem, koszulki oraz kominy są opcjonalne i można je zamówić podczas rejestracji.

Maraton Jurajski zaplanowano jako imprezę cykliczną. Grudniowa edycja będzie pierwszą i… jesienną: - Przecież początek grudnia to jeszcze kalendarzowa i astronomiczna jesień. Zimową edycję też planujemy, na początku lutego. Jeśli poniesie nas fantazja, być może wydłużymy dystans i czas do 24 godzin – zdradza Maletz. – Jurajski będzie rozgrywany według pór roku. Terminy kolejnych edycji postaramy się podać podczas pierwszej. Terminy i miejsca, bo każda odsłona odbędzie się gdzie indziej. Pętle będą miały każdorazowo około 21 km. Nie wszędzie da się uniknąć asfaltu, ale staramy się, żeby nie przekraczał on maksymalnie 10% nawierzchni na trasie.

Maraton Jurajski wystartuje w sobotę 8.12.2018. Można wybierać między dystansami półmaratonu, maratonu lub ultra (63 km), biegiem lub techniką nordic walking. Limit czasu to 9 godzin. Zapisy na stronie http://biurozawodow.pl/ ruszają 8.10.2018 o godzinie 20:18.

(Ultra)maraton Jurajski w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

KM


Polecamy również:


Podziel się: