Odwróceni. Usynowski parkrun świętuje trzecie urodziny


Opublikowane w wt., 13/03/2018 - 10:12

W najbliższy weekend na warszawskim Ursynowie odbędzie się specjalna, urodzinowa edycja biegów parkrun. Nie zabraknie niespodzianek.

W samej tylko Warszawie, w każdą sobotę, odbywają się cztery darmowe biegi na 5 km. Najstarszą lokalizacją jest ta na Pradze, w Parku Skaryszewskim. Pierwszy bieg odbył się tu w maju 2013 roku. Rok później do cyklu przyłączyły się Żoliborz i Bródno założone rok później. Najmłodszy w tym gronie jest Ursynów.

Pierwszy bieg w Parku Przy Bażantarni odbył się 21 marca 2015 roku. Do zabawy przyłączyło się 86 osób, co przez długi czas stanowiło rekord frekwencji lokalizacji. Dziś jest to jeden z największych parkrun'ów na Mazowszu. W ostatni weekend pobiegło 94 osoby. Dla porównania, w popularnym „Skaryszaku” wystartowało 76 uczestników, na Żoliborzu - 44 , na Bródnie - 28, a w podwarszawskim Pruszkowie - 43 osoby.

– Przez te 3 lata zmieniło się bardzo dużo. N najmłodszej lokalizacji w Warszawie staliśmy się największą w województwie mazowieckim. Poznałem wiele fantastycznych, pomocnych i otwartych osób, wspólnie zrealizowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw. Parkrun zdecydowanie wiele też zmienił w moim życiu - mówi Sebastian Wojciechowski, koordynator parkrun Ursynów.

Na uczestników najbliższej rundy czekać będzie mała zmiana. Tym razem trasa zostanie... odwrócona.

– Gdy dwa lata temu świętowaliśmy pierwsze urodziny, chcieliśmy zrobić coś innego. A że parkrun to prostota, pierwsze co nam przyszło do głowy to pobiec w drugą stronę. Tak już zostało. Będzie to już trzeci taki bieg. Niektórzy uważają, że w ten sposób trasa jest „szybsza”. Dodatkowo w lipcu 2017 dokonaliśmy „atestacji własnej” trasy, skracając ją o dokładnie 56 metrów, więc będzie to pierwsza okazja żeby pobiec na tej „nowej” trasie w drugą stronę – zaprasza Sebastian Wojciechowski.

Przypomnijmy, że pierwszy parkrun w Polsce odbył się w Gdyni w październiku 2011 roku. W premierowej edycji wzięło udział 5 osób. Kolejnym miastem na mapie cyklu był Gdańsk. Później już sprawy toczyły się lawinowo, a cykliczne „piątki” w miejskich parkach opanowały cały kraj.

Początek 159. biegu parkrun na Ursynowie w sobotę o godzinie 9:00. Tradycyjnie o tej porze wystartują też biegi w pozostałych 52 lokalizacjach. Udział w biegach jest bezpłatny, wystarczy tylko dokonać jednorazowej rejestracji w systemie. Uzyskany kod uczestnika pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: