Olga Kalendarova-Ochal mistrzynią Polski

Opublikowane w wt., 26/03/2013 - 12:35

Ambasadorka FB Anna Celińska na wysokim 8 miejscu

W niedzielę w ramach 8. Półmaratonu Warszawskiego rozegrano 22. mistrzostwa Polski kobiet, w którym tytuł zdobyła Olga Kalendarova-Ochal uzyskując czas 1:14:04.

Drugie miejsce zajęła ze stratą dwóch sekund Dominika Nowakowska debiutująca na tak długim dystansie. Na trzeciej pozycji uplasowała się Agnieszka Gortel-Maciuk, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie, dla której był to już siódmy medal w tej konkurencji od 2007 r.

Na wysoki 8 miejscu bieg ukończyła Ambasadorka Festiwalu Biegowego, specjalizująca się w biegach górskich - Anna Celińska.

Dla zwyciężyni jest to pierwszy medal mistrzostw Polski. Urodzona na Ukrainie, obywatelstwo polskie otrzymała w dniu 20 września 2011 r. Jej rekord życiowy w półmaratonie wynosi 1:12:47, a w maratonie – 2:31:33. Jest żoną Pawła Ochala, maratończyka, medalisty młodzieżowych mistrzostw Europy na 10000m (Bydgoszcz ’03).

8. Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) 1:19:52

W konkurencji mężczyzn triumfował  drugi zawodnik ubiegłorocznej Życiowej Dziesiątki - Kenijczyk Martin Muia Mukule w czasie 1:02:49 o sekundę przed Etiopczykiem Abrhą Milew Asefą i o trzy sekundy przed swym rodakiem Samuelem Kemboi Rutto. Dobre czasy uzyskali Polacy: Marcin Chabowski (4miejsce) 1:03:23, Yared Shegumo (6m.) 1:03:23 i Michał Kaczmarek (7m.) 1:04:36.
Dla Martina Mukule było to już trzecie zwycięstwo w Polsce, przed dwoma laty wygrał półmaraton w Pile ((1:02:25), a przed rokiem - 10 km w Gdańsku (29:21).

W Warszawie padł rekord frekwencji, po raz pierwszy w naszym kraju bieg na certyfikowanej trasie ukończyło ponad 10 tysięcy uczestników – sklasyfikowano 10 074 biegaczy, w tym 1892 kobiety (18.78%).