Olimpijski maraton panów - Polak w centrum uwagi

 

Olimpijski maraton panów - Polak w centrum uwagi


Opublikowane w czw., 18/08/2016 - 16:20

Za 4 dni poznamy zwycięzcę olimpijskiego maratonu w Rio. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się poprzednim edycjom.

Historia maratonu jest tak długa, jak samej nowożytnej olimpiady. Jego pierwsza edycja odbyła się w Atenach w 1986 na dystansie 40 km. W rozgrywanym w upale biegu wzięło udział 17 biegaczy reprezentujących tylko trzy kraje. Zwycięzca tego biegu nie był biegaczem. Luis Spiridon, trafił na start z wojska, a po zwycięstwie (2:58:50) nie wrócił już do biegania. Zajmował się sprzedażą wody i rolnictwem. Trafił nawet do więzienia, a jego sportowe zasługi zostały ponownie docenione dopiero w 2004, gdy w Amarousi zbudowano stadion jego imienia i później, gdy jeden z modeli butów pięciopalczastych został nazwany jego nazwiskiem.

Długość maratonu wahała się od 40 km do 42,75 km. Dzisiaj znaną odległość pierwszy raz pokonano w Londynie 1908 r. Najszybciej zrobił to John Hayes, Wprawdzie pierwszy metę przekroczył Włoch, ale zrobił to myląc trasę i korzystając z pomocy sędziów. Dorando Pietri został zdyskwalifikowany, a Hayes przekraczając linię mety z czasem 2:55:18.4 został zwycięzcą. Wszystkiemu z biura prasowego przyglądał się wtedy Artur Conan Doyle, autor Sherlocka Holmesa.

Pierwszym polskim zawodnikiem na maratonie olimpijskim był Bronisław Gancarz. Trzykrotny mistrz Polski w maratonie, w Berlinie z czasem 3:03:11 zajął 33. miejsce. Najwyższe, siódme miejsce wśród Polaków zajął w 1992 r. w Barcelonie Jan Huruk. Zwycięzcą tego biegu został Hwang Young-Cho (2:13:23), uznany za pierwszego Koreańczyka na najwyższym stopniu podium.

Niestety Igrzyska nigdy nie były wolne od polityki. Hwang Young-Cho zadedykował swoje zwycięstwo biegaczowi, który jako pierwszy przekroczył linię mety w Berlinie. Triumfator z 1936 r. także był Koreańczkiem, tyle że podczas okupacji Japońskiej Sahn Kee-Chung został zmuszony do startu pod japońskim nazwiskiem Kitei Son i do reprezentowania barw Japonii.

Najszybszym Polskim maratończykiem był w 2012 r. w Londynie Henryk Szost, który z rezultatem 2:12:28 zajął 9. miejsce. Natomiast rekordzistą olimpijskiego maratonu od Pekinu i 2008 r. pozostaje Samuel Wanjiru (2:06:32), który zmarł w 2011r. Początkowo sądzono, że spadł z balkonu. Jednak śledztwo zostało wznowione i teraz nie wyklucza się już udziału osób trzecich w zajściu.

Wśród Polaków startujących w olimpijskim maratonie mamy również zawodnika z rekordem Guinessa. W 1972 r. po raz pierwszy odnotowano... falstart na starcie maratonu. Jego autorem był Edward Stawiarz (na zdjęciu), dwukrotny olimpijczyk i jeden z twórców Cracovia Maraton.

Bieg Maratoński Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro wystartuje 21 sierpnia o godz. 14:30 polskiego czasu.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce