Olimpijski maraton poza Tokio? Jest nowa propozycja


Opublikowane w śr., 16/10/2019 - 14:23

Przyszłoroczne zmagania olimpijskie odbędą się w Tokio, ale olimpijski maraton już niekoniecznie.

Organizatorzy od dłuższego czasu szukali sposobu, jak przeprowadzić maraton i chód sportowy w upalnych warunkach. Były pomiary temperatury w różnych porach dnia, było polewanie wodą asfaltu i zraszanie okolicy. Rozegrano próbne biegi. Były też propozycje coraz wcześniejszej godziny startu. Wszystko to na nic. Letnie miesiące w Tokio są trudne do wytrzymania. Jest gorąco i nic tego nie zmieni. Co więcej, według synoptyków i statystyków, w przyszłym roku możliwa jest fala upałów o znacznie wyższych temperaturach niż w tym roku.

Jest więc nowy plan. Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił zaproponować przeniesienie maratonu i chodu do Sapporo. Miejscowość, w której w 1972 r. odbywały się XI Zimowe Igrzyska Olimpijskie, leży 800 km na północ od Tokio i charakteryzuje się bardziej umiarowym klimatem. Zawodnicy nie musieliby się zmagać z wysokimi temperaturami. W ten sposób uniknięto by powtórki z Kataru, gdzie czasy były dalekie od życiówek zawodników, a już samo ukończenie biegu było nie lada wyczynem.

Przeniesienie maratonu do Sapporo to nie jedyny sposób, w jaki MKOL chce zadbać o bezpieczeństwo sportowców i kibiców. Biegi na dystansie powyżej 5000m będą rozgrywane wieczorem. Zmagania kolarzy zostały przeniesione na popołudnie, zaś wszystkie mecze rugby miałyby się kończyć przed godz. 12:00.

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Spotkanie w sprawie przeciwdziałaniu skutkom upału, organizatorzy przewidzieli na koniec miesiąca, ale już teraz opracowują szereg rekomendacji dotyczących treningu, ubrania, aklimatyzacji i nawodnienia podczas pobytu w Tokio.

IB

 


AKTUALIZACJA

Okazuje się, że japońscy organizatorzy Igrzysk nie wiedzieli nic o pomyśle MKOL, ale nie będą oponować tej propozycji. - Jeśli IAAF popiera ten pomysł to my nie możemy powiedzieć nie - skomentował Prezydent Tokio Yoshiro Mori.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce