Oskar Zimny zwycięzcą Ultra-Trail Hungary!

Opublikowane w ndz., 24/05/2015 - 20:40

Pierwsza edycja Ultra-Trail Hungary zakończyła się zwycięstwem Polaka. Oskar Zimny nie dał żadnych szans rywalom. Zwycięzca ŁUT i 10. edycji Rzeźnika, 36. zawodnik Lavaredo Ultra Traill dotarł na metę 111-kilometrowego biegu w czasie 12:31:21 ok. 20 minut przed reprezentantem Węgier Peterem Gyurko. Gratulujemy!

Kolejny z Polaków uplasował się na 11, pozycji. Mieczysław Jałocha (14:20:25) z Przemyskiego Klubu Biegacza podczas Biegu 7 Dolin pokazał świetną formę i został Mistrzem Polski w biegach ultra w kategorii M45. Na Węgrzech udowodnił, że nic z tej formy nie stracił. Również gratulujemy!

W imprezie wzięło udział w sumie 45 rodaków. Wybierali pomiędzy dwiema trasami. Dłuższa to 111 km i 4000m przewyższeń z limitem 20 godzin na ukończenie całości oraz limitami pośrednimi. Trasa była bardzo zróżnicowana. Nie brakowało na niej szybkich, przelotowych ścieżek, ale zdarzały się również wymagające podejścia, takie jak wspinaczka na Haromszazgaradics. Była też okazja do zwiedzania i przyjrzenia się z bliska królewskiemu zamkowi.

Krótsza trasa była bardziej łagodną opcją z 52-kilometrowym dystansem i 1600 metrami przewyższeń. Wygrał wprawdzie Węgier Laszlo Szakal, ale i tu Polacy też nieźle sobie poradzili. Na 19. miejscu rywalizację z czasem 6:13:32 zawody ukończył Krzysiek Stachura. Tuż za nim przybiegł Michał Szymel (6:19:40). Michał przed startem, jak większość zawodników, obawiał się niekorzystnej prognozy pogody. Miało padać i wiać. Miało być błoto i przeraźliwe zimno. Błoto chwilami rzeczywiście było, ale przewidywania się nie sprawdziły.

Pierwsza edycja Salomon Ultra-Trail Hungary odbyła się w Szentendre. Miejscowość leżąca zaledwie 20 km od Budapesztu to popularne miejsce treningów biegowych. Wcześniej również odbywał się tu bieg rozgrywany na podobnym dystansie, chociaż z innym partnerem organizacyjnym. Miasteczko zasłynęło również z bardziej nietypowych wydarzeń. Każdego roku latem odbywa się tu m.in.... charytatywny wyścig gumowych kaczek.