Ostatnie dni zapisów! Gorce Ultra-Trail kusi atrakcjami i czystością. A potem... do Krynicy!


Opublikowane w wt., 16/07/2019 - 14:53

EKO-KODEKS GUT – to nowość, którą na czwartej odsłonie Gorce Ultra-Trail (3-4 sierpnia 2019) wprowadzają organizatorzy imprezy we współpracy z gminami, na terenie których będą gościć biegaczy. Kodeks obejmuje m. in. segregację odpadów na punktach, rezygnację/redukcję użytego plastiku, obowiązkowe kubki wielokrotnego użytku, podpisywanie numerem startowym żeli i batonów oraz jeszcze kilka innych rozwiązań sprzyjających środowisku.

Będzie to idealne zwieńczenie prowadzonej przez organizatora GUT, Fundację Run Vegan, akcji „Zabiegam o czyste Gorce”, której kolejne wydanie odbyło się w miniony weekend. Zostało wtedy sprzątniętych 40 km szlaków!

Tegoroczny Gorce Ultra-Trail zbliża się wielkimi krokami. To popularna impreza biegowa w urokliwym paśmie Beskidów Zachodnich górującym nad Ochotnicą Dolną i Górną, tworzącymi wspólnie najdłuższą wieś w Polsce (ok. 25 kilometrów).

GUT jest – od dawna to twierdzimy zgodnym chórem z organizatorami zawodów – idealnym sprawdzianem przed Biegiem 7 Dolin w Krynicy-Zdroju. Pokonanie 48, 84, czy dla niektórych nawet 102 kilometrów jest idealnym przetarciem na 5 tygodni przed startem w 10 TAURON Festiwalu Biegowym. Bardzo wielu uczestników Gorce Ultra-Trail pojawia się, a nawet zdobywa laury w Krynicy, że wspomnimy choćby z ubiegłego roku Artura Jendrycha czy Katarzynę Winiarską.

Czwarta odsłona GUT zapowiada się rekordowo i międzynarodowo. W Gorce, według dzisiejszego stanu zapisów, wybiera się już 1100 osób z 19 krajów! Na liście startowej są biegacze nie tylko z bliskich nam Austrii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Słowacji czy Ukrainy, ale też z Danii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii,a nawet krajów tak odległych jak Australia, Chiny, Islandia, Republika Południowej Afryki i Turcja. – Mamy także weganina z Malty – mówi z satysfakcją Violetta Domaradzka z Fundacji Run Vegan.

Podane wyżej liczby oznaczają, że w weekend 3-4 sierpnia nogi biegaczy pokonają łącznie ponad 53 tysiące km, a ich usta pochłoną m. in. pół tony arbuzów i 2,5 tysiąca litrów wody. No, chyba że będzie ulewa, bo to przecież góry, a w górach z pogodą nigdy - jak wiecie - nic nie wiadomo…

Pośród uczestników - nazwiska biegowych gwiazd, z którymi będzie możliwość bliskiego spotkania nie tylko na trasach, ale i potem w miasteczku biegowym przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Faworytem „setki” będzie Dominik Grządziel. Ciekawe, czy uda mu się powalczyć o nagrodę specjalną, czyli Puchar Gorca, ufundowany (wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1000 euro) przez wójta Ochotnicy Dolnej. Aby zdobyć te trofea trzeba trasę GUT-102 przebiec w czasie poniżej 10 godzin! To jest wyzwanie: triumfatorowi w roku ubiegłym Robbiemu Brittonowi z Wielkiej Brytanii zabrakło 24 i pół minuty.

Na 84 km wystartują m. in. Paulina Krawczak i Artur Baran, a w maratonie GUT-48 Sebastian Florek, Krysztof Lisak i Izabela Osyszko.

Ostre ściganie zapowiada się także w niedzielę, na dystansach krótszych. W tradycyjnym Ochotnica Challenge na dystansie 20 km o zwycięstwo powinni walczyć Robert Faron i Dariusz Marek, faworytką wśród pań będzie natomiast Paulina Tracz (znana do tej pory pod nazwiskiem Wywłoka), wicemistrzyni Biegu 7 Dolin 100 km, która kilkanaście dni temu w pięknym stylu wygrała Ultra Dolomites podczas Lavaredo Ultra-Trail.

[AKTUALIZACJA 17.07, godz. 15:30]

Puchar Gorca kusi! Zapowiada się ostra rywalizacja o cenną nagrodę, bo o przepisanie z Ochotnica Challenge 20 km na 6-krotnie dłuższy dystans GUT-102 poprosił Robert Faron! To biegacz wyjątkowo wszechstronny, zatem Dominikowi Grządzielowi przybył bardzo groźny rywal. Ubył z kolei Darkowi Markowi.

Paulina Wywłoka wygrywa Ultra Dolomites! [WYNIKI POLAKÓW]

Na trasie "najmłodszego dziecka" GUT 12 km swoje siły zmierzą m. in. Radosław Nowocin i Piotr Uznański.

Bazą imprezy będzie jak zwykle Ochotnica Dolna, gdzie znajdzie się biuro zawodów i meta wszystkich biegów: nowego na dystansie 12 km oraz doskonale już znanych biegaczom 20, 48, 82 i 102 km. Przed WOK będzie też start niemal wszystkich biegów, jedynie najkrótsza „dwunastka” rozpocznie się na przełęczy Wierch Młynne.

Największą popularnością cieszy się jak co roku gorczański maraton GUT-48, na który zapisała się prawie połowa wszystkich uczestników, blisko 500 osób. Zapisy elektroniczne są otwarte jeszcze tylko przez kilka dni, do 20 lipca.

Warto korzystać i rejestrować się jak najszybciej, bo miejsc ubywa, a na najdłuższym dystansie GUT- 102 nie ma ich już w ogóle!

Będzie także bieg dla dzieci i młodzieży. Niedawne narodziny sześcioraczków w Tylmanowej (to wieś w gminie Ochotnica Dolna) zainspirowały wójta do stworzenia Biegu Dziupiontek i Chodoków w wieku 1-15 lat.

Godzi się także wspomnieć, że - podobnie jak na zimowej odsłonie imprezy - w biurze zawodów będzie przez 3 dni prowadzona zbiórka funduszy na budowę domu dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Szczawnicy. Warto skosztować przepysznych ciasteczek (kto był na GUT Winter, ten wie!), upieczonych dla biegaczy przez rodziców, a w zamian wrzucić datek do puszki.

O tym, że w pierwszy weekend sierpnia warto przyjechać do Ochotnicy Dolnej na czwarty Gorce Ultra-Trail, świadczą opinie i komentarze uczestników imprezy w latach poprzednich: „Świetna impreza. Super ludzie, piękne góry, wymagająca trasa. Na dzień dobry Lubań, który sprowadza na ziemię. Polecam! a to pisałem, uczestnik wszystkich edycji. M.B” - napisał jeden z nich (pis. oryg.)

Hasłem przewodnim Gorce Ultra-Trail jest „Wystartuj - Kibicuj - Zakochaj się w Gorcach!”. Ale od ubiegłego roku funkcjonuje slogan jeszcze jeden, nieoficjalny, za to bardzo przemawiający do wyobraźni i... żołądka: „Byłem, jadłem, będę!”

Takie słowa napisał na facebooku GUT jeden z uczestników, tak zgodnie mówili na mecie niemal wszyscy, którzy przebiegali przez Rzeki po tym, jak na tamtejszym punkcie żywieniowym pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kasince Małej. “To był najtrudniejszy moment biegu: przestać jeść pyszności od pań z koła i wyjść z punktu w Rzekach. Jedzenie było mistrzowskie!” – wspomina jeden z biegaczy

Zapraszamy zatem w Gorce - nie tylko na bieganie, ale i na pyszne, obfite jedzenie! – Głodny z Gorców nikt nie wróci! – obiecuje Violetta Domaradzka.

Szczegóły (zapisy, listę startową, regulamin itp.) znajdziecie w naszym FESTIWALOWYM KALENDARZU IMPREZ.

Piotr Falkowski

zdj. Gorce Ultra-Trail


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce