Oto Giganci Trailu! ITRA wybrała najlepszych biegaczy dekady


Opublikowane w wt., 25/02/2020 - 14:49

Hiszpan Kilian Jornet i Amerykanka Megan Kimmel to – według ITRA – Giganci Trailu, czyli najlepsi biegacze górscy ostatniej dekady.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Terenowych (International Trail Running Association) dokonało wyboru na podstawie analizy wyników 25 630 zawodów przeprowadzonych w ciągu ostatnich ponad 10 lat, między innymi Biegu 7 Dolin na różnych dystansach podczas rozgrywanego od 2010 roku Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Uczestniczyło w nich grubo ponad półtora miliona (dokładnie: 1 746 619) biegaczy!

Statystykę zawdzięczamy Didierowi Curdy'emu, który właśnie ponad dekadę temu wymyślił ITRA Performance Index, wskaźnik, bez którego prawie nikt nie wyobraża sobie biegania po górach. I choć czasami można z tym indeksem dyskutować, a nawet się kompletnie z nim nie zgadzać, lepszego i bardziej miarodajnego do oceny i porównania klasy zawodników oraz ich wyników nie wymyślono.

Podstawowym kryterium selekcji biegaczy do dziesiątki Gigantów Trailu był przynajmniej jeden start oceniony na przynajmniej 900 (mężczyźni) i 760 (kobiety) punktów. W ten sposób, z ponad półtoramilionowej rzeszy zawodników pozostało 163 biegaczy i 172 biegaczki.

Tych oceniono według dwóch kolejnych kryteriów: rankingu opartego na wszystkich wynikach w ciągu ponad 10 lat oraz regularności, czyli jak największej liczbie osiągniętych wyników wysokopunktowanych.

„Zdajemy sobie sprawę, że sposobów na sporządzenie podobnego zestawienia są tysiące” - przyznaje ITRA. „Nam akurat taka metoda wydaje się najsprawiedliwsza do wyłonienia najlepszych biegaczy 10-lecia na wszystkich dystansach".

A tak przedstawiają się dziesiątki Gigantów Trailu 10-lecia według speców z ITRA.

Mężczyźni:

1. Kilian Jornet-Burgada (Hiszpania)
2. Jim Walmsley (USA)
3. Luis-Alberto Hernando (Hiszpania)
4. Joe Gray (USA)
5. Petro Mamu (Erytrea)
6. François D'Haene (Francja)
7. Marco De Gasperi (Włochy)
8. Rob Krar (Kanada)
9. Stian Angermund-Vik (Norwegia)
10. Pau Capell (Hiszpania)

Kobiety:

1. Megan Kimmel (USA)
2. Ellie Greenwood (Wielka Brytania)
3. Ruth Croft (Nowa Zelandia)
4. Caroline Chaverot (Francja)
5. Courtney Dauwalter (USA)
6. Stevie Kremer (USA)
7. Emelie Forsberg (Szwecja)
8. Nuria Picas-Albets (Hiszpania)
9. Maude Mathys (Szwajcaria)
10. Andrea Mayr (Austria)

Więcej na ten temat (m. in. sylwetki biegaczy) znajdziecie TUTAJ

Piotr Falkowski

źródło: ITRA


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce