Oto mistrzowie Polski Masters na 5 km! [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Opublikowane w pon., 17/06/2019 - 13:28

W sobotę na warszawskim Ursynowie rozegrano Mistrzostwa Polski Masters w Biegu Ulicznym na 5 km. O medale walczyli biegacze i biegaczki powyżej 35. roku życia.

Klasyfikacja w najmłodszej kategorii masters, czyli M35 wyglądało imponująco! Można by z niej nawet stworzyć ciekawą „generalkę” oddzielnego biegu. Pierwsze miejsce zajął Henryk Szost, z czasem 14:27, który to podczas Biegu Ursynowa zdobył tż tytuł wicemistrza Polski seniorów. Drugi w tej kategorii był Yared Shegumo, z wynikiem 15:30. Niestety obu zawodników zabrakło podczas dekoracji. Najbardziej rozczarowało to chyba trzeciego na „pudle” Radosława Gromka (15:48), który - jak nam powiedział - miałby „fajną pamiątkę”.

Kategorię M60 zdominował Henryk Kuciejczyk, który 5 km pokonał w 18:20 (średnie tempo 3:40 min./km). Nad najgroźniejszy rywalem miał prawie minutę przewagi. Co ciekawe, Pan Henryk uzyskał lepszy wynik niż zwycięzca młodszej kategorii - M55!

– Biegło mi się dobrze. Pierwsze kilometry biegłem po 3:35 min/km, później upał dał się we znaki i musiałem trochę zwolnić. Czas mnie nie zadowala, bo można było tu pobiec poniżej 18 minut. Starałem się adaptować do warunków. Przez ostatnie dwa tygodnie biegałem ok 13-15 km. Uważam, że jestem wybiegany, więc tylko ładowałem szybkość – opowiadała nam Henryk Kuciejczyk.

Nauczyciel z okolic Mławy ma już za sobą kilka występów na arenie międzynarodowej. W 2015 roku w Toruniu zdobył brąz Halowych Mistrzostw Europy w przełajach, a pięć lat temu wystąpił podczas Mistrzostw Świata weteranów w Budapeszcie. – Zawody Mastersów dają mi dużą satysfakcję. Można poczuć adrenalinę, gdy walczy się o bycie tym najlepszym. Dodatkowo jest to możliwość spotkania się z ciekawymi ludźmi, zwiedzenie świata i Polski. W tym roku liczę jeszcze na start w Krynicy-Zdroju i mistrzostwa Polski masters na 10 km. Pewnie też wystartuję na bieżni na 5000m w Białymstoku – zapowiedział nasz rozmówca.

Wśród kategorii K65 zwyciężyła Pani Anna Gawraczyńska. Biegaczka wygrała także dwa lata temu na Ursynowie, tyle że w kategorii K60! Częściej spotkać można ją na zawodach Masters, tyle że w... łyżwiarskie szybkim!

– Jazda na panczenach to było moje marzenie z dzieciństwa. Dopiero jak moje wnuczki trafiły do klubu, to mogłam je zrealizować. Latem jeżdżę na rolkach i oczywiście biegam. Niebawem czeka mnie zresztą półmaraton na rolkach – opowiadała Pani Anna.

– Co do Ursynowa, to... przydałoby się więcej kurtyn wodnych. Jednak dało się wytrzymać. To nie był bieg na życiówkę (25:55 - red), ale i tak wystarczyło do wygranej w swojej kategorii. Częściowo już się znamy z koleżankami. Jak daje radę, to nie daje się wyprzedzić – śmiała się nasza rozmówczyni.

Bezkonkurencyjna w kategorii K75 okazała się Pani Danuta Remberk (rocznik 1941 - red), która wygrała nie mając żadnej rywalki w swojej grupie wiekowej. Natomiast w najstarszej męskiej kategorii - M85 - o medale walczyło dwóch biegaczy: Tadeusz Andrzejewski (45:41) i Władysław Wieczorek (46:19).