Oto mistrzowie Polski w biegu 24-godzinnym na rok 2019 [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 07/04/2019 - 17:04

Andrzej Piotrowski i Aneta Rajda zostali mistrzami Polski w biegu 24-godzinnym, podczas zawodów, które zostały rozegrane w weekend w Supraślu. Poziom rywalizacji był wysoki, a zawodnicy z czołówki poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki.

Andrzej Piotrowski, który w biegu dobowym debiutował w zeszłym roku, obronił tytuł mistrza Polski z rezultatem 255,499 km (domiar 286 m). Przed rokiem, w ciągu doby nabiegał 243,412 km. W tym roku, w styczniu, startował w biegu 48-godzinnym w Atenach. Tam, po dobie miał na liczniku wynik 245 km.

Ten krakowski zawodnik, dobrze sobie radzi także na ultramaratonach. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski na 100 km, sięgnął po brązowy medal.

Tytuł wicemistrza Polski z wynikiem 251,196 km wywalczył Przemysław Basa. Rudzianin to 32. zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Na mistrzostwach Polski przed rokiem nabiegał 227,746 km zajmując wówczas szóste miejsce.

Krzysztof Brączyk, uczestnik Biegu 7 Dolin w 2017 r., swój ostatni dłuższy bieg przed startem w mistrzostwach kraju zaliczał w Wituni, podczas koronacji Ryszarda Kałaczyńskiego na króla maratonu „Patrzyłem, jak on biegnie i jestem przekonany, że na tych mistrzostwach coś pokaże. Jest dobry i ma szansę na podium” - mówił jeszcze przed imprezą w Supraślu ten zawodnik.

Przewidywania Brączyka się sprawdziły. Biegacz z Więcborga w ciągu doby przebiegł 246,379 km (bez domiaru) i stanął na najniższym stopniu podium.

Rywalizację kobiet wygrała Aneta Rajda. Wicemistrzyni mistrzostw Polski sprzed roku, szósta zawodniczka mistrzostw Europy, sięgnęła po zwycięstwo z rezultatem 223 km (bez domiaru).

Faworytka imprezy Patrycja Bereznowska, z powodów żołądkowych zeszła z trasy na 3,5 godziny przed zakończeniem rywalizacji, niemniej, zgodnie z regulaminem, została sklasyfikowana w imprezie (4 miejsce z wynikiem 183,307 km).

- Prowadzenie udało mi się uzyskać na parę godzin przed zejściem Patrycji z trasy, pomimo problemów żołądkowych, z którymi borykałam się również i ja - zauważa Aneta Rajda.

Rajda, podobnie jak Basa to zawodniczka z Rudy Śląskiej. Zauważył to wiceprezydent miasta, który już złożył obydwojgu gratulacje w mediach społecznościowych. Nie zapomniał również o Auguście Jakubiku, który reprezentował Rudę wygrywając towarzyszący mistrzostwom bieg 6-godzinny.

Wicemistrzynią Polski w biegu dobowym została Hanna Nejfeld, która nabiegała 201.776 km.

Podium uzupełniła Joanna Lorenc z wynikiem 198.529 km. Zawodniczka KS Endorfiny Wąsosz odnosi sukcesy na trasach ultramaratonów - w tym roku była m.in. druga na mecie Zielonogórskiego Ultramaratonu Nowe Granice. W zeszłym roku wygrała Sudecką Setkę. Stała na podium Supermaratonu Stulecia i Biegu 7 Szczytów 240 km. Reprezentantka Polski w mistrzostwach świata na 100 km stała się więc zawodniczką uniwersalną.