Pabianice gospodarzem Mistrzostw Polski na 100 km


Opublikowane w śr., 20/02/2019 - 12:50

Takiego wydarzenia w Pabianicach jeszcze nie było. Miasto leżące o kilka minut drogi od Łodzi, zostało gospodarzem Mistrzostw Polski w biegu na 100 km. Co więcej, będzie to edycja szczególna, bo rozegrana w stulecie istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

PZLA świętuje 100-lecie działalności

Współorganizatorem mistrzostw jest lokalny amatorski klub „O co biega”. Zawody mają zostać przeprowadzone podczas nowej imprezy, pn. UltraPark Weekend. Wydarzenie ma promować bieganie na dystansach dłuższych niż maraton. W programie znajdzie się m.in. bieg 48-godzinny, oraz na 50 km. Zapisy trwają.

– Bardzo się cieszymy z tego, że u nas będą mistrzostwa. Wszystko zaczęło się od pomysłu na bieg 48-godzinny. Chcieliśmy zrobić imprezę, w której mogłaby wystartować nasza czołówka. Polacy odnoszą spore sukcesy na świecie w tej konkurencji i brakowało takiego biegu u nas. W międzyczasie pojawiły się kolejne dystanse, atestowane 50 km i 100 km. Pojawił się więc pomysł, żeby tu zrobić Mistrzostwa Polski – mówi Piotr Kardas, dyrektor imprezy.

Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km (IAAF, które notuje najlepsze wyniki nie rozróżnia rodzajów nawierzchni ani lokalizacji biegów) rozegrane zostaną w Parku Wolności na atestowanej pętli o długości 1535,16 m. Uczestnicy pokonają w sumie 65 okrążeń, plus krótki dobieg. Limit trasy to 13 godzin.

– Trasa jest bardzo szybka. Nie ma jakiś ostrych zakrętów, tylko łuki. Biegniemy po asfalcie, w cieniu drzew, dlatego uważam, że można pokusić się tu o dobre wyniki. Swój udział już potwierdziło wielu zawodników z krajowej czołówki, także będzie ciekawie – informuje organizator.

Supermaraton 100 km i rozgrywane w jego ramach 11. Mistrzostwa Polski mężczyzn i 4. Mistrzostwa Polski kobiet na dystansie 100 km zaplanowano na 8 czerwca. Limit uczestników „setki” to 100 osób, na wszystkie konkurencje UltraPark Weekend – 200 osób. Przypomnijmy, że w mistrzostwach kraju mogą być tylko klasyfikowani zawodnicy z licencją PZLA.

Rok temu na terenie warszawskiego AWF złoto MP na 100 km zdobyli Piotr Stachyra z czasem 7:09:23...

... oraz Małgorzata Pazda-Pozorska, z wynikiem 8:05:38, bijąc rekord Polski w tej konkurencji.

W rocznicę „stulecia” REKORD POLSKI na 100 km! Wspaniały bieg Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej [WYNIKI, WIDEO, ZDJĘCIA]

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce