Padł REKORD ŚWIATA w biegu 12h na bieżni mechanicznej!


Opublikowane w sob., 08/12/2018 - 20:25

„Ja nie mam szans na rekord, ale Vito jest w stanie to zrobić” - mówił nam przed tygodniem Paweł Żuk podczas swojego 12-godzinnego biegu na bieżni mechanicznej w jednym ze stołecznych klubów, zapowiadając nadchodzącą próbę złamania rekordu świata w tej samej konkurencji Włocha Vito Intiniego. Miał nosa.

Paweł Żuk o włos od rekordu Polski w biegu 12h na bieżni mechanicznej! [ZAPIS RELACJI]

Włoski ultramaratończyk, biegnąc dziś na stoisku promocyjnym firmy CTR (Centro Terapia Riabilitativa) na EXPO Reggio Emilia Marathon (bieg wystartuje jutro), uzyskał fenomenalny wynik 152,5 km

Intini pobił rekord Węgra Zoltana Csescei (151,39 km).

Zaraz zaraz… przecież przed tygodniem w relacji z biegu Pawła Żuka podawaliście, że rekord świata należy do Włocha Daniele Baranziniego – 148,18 km. Tak to prawda, i ten wynik znał też sam Paweł. Jak się jednak okazało, próba biegacza z Tarchomina była uważnie śledzona na Węgrzech i po biegu na skrzynkę naszego zawodnika trafiła fotorelacja z biegu Zoltana Csescei z 2016 r. - to właśnie jego wynik był do dziś najlepszym wynikiem w biegu 12-godzinnym na bieżni mechanicznej. Madziar nie zgłosił swojej próby do Księgi Rekordów Guinessa, głównie przez formalności i opłaty, stąd jego sukces znany był wyłącznie w gronie znajomych. 

Dzisiejszy wynik Vito Intiniego to – wedle wszelkiej dostępnej nam na ten czas wiedzy – to nowy rekord świata w tej oryginalnej konkurencji. Włoch poprawił "życiówkę" o ponad 20 km (130,65 km)! Po drodze pobił rekord Włoch na 100 km - 7:33:04. Wszystko w średnim tempie 4:43 min./km.

Vito Intini to ultramaratończyk z krwi i kości. Startuje dużo i często w biegach 6-, 12-godzinnych, na 50 i 100 km, 100 mil - głównie w Italii. Biegał też w Finlandii, Hiszpanii, Holandii. Co ciekawe, Włoch bił też inny rekord świata na bieżni mechanicznej – w biegu 24-godzinnym. Niemal dokładnie rok temu, podczas… tych samych targów (!), wykręcił wynik 253,83 km. Rezultat ten poprawił później rodak Intiniego - Luca Turrini (261,18 km). Niedawno rekord podkręcił Norweg Bjørn Tore Taranger - 264,55 km.

Bjørn Tore Taranger bije rekord świata w biegu 24h na bieżni mechanicznej!

Co na to wszystko Paweł Żuk?

- Mam pewne patenty na bieżnię. Doświadczenie - śmieje się tajemniczo nasz ultramaratończyk, posiadacz czternastego dziś wyniku na świecie w 12-godzinnym biegu na bieżni mechanicznej - 131,16 km.

Jedenasty wynik na świecie, a zarazem rekord Polski należy do Marka Szustera - 134,60 km.

red.

wsp. Paweł Żuk


Polecamy również:


Podziel się: