Pau Capell dla klimatu. Zobacz film z wyprawy biegowej po Arktyce [WIDEO]


Opublikowane w pt., 21/02/2020 - 17:57

Trzy miesiące temu, w listopadzie 2019 roku, hiszpański ultras Pau Capell przebiegł w ciągu pięciu dni 250 kilometrów po terenie Arktyki. Zwycięzca ubiegłorocznego UTMB (z drugim czasem w historii na pełnym dystansie wokół Mont Blanc 20:19:07) postanowił w ten sposób zwrócić uwagę na gwałtowne zmiany zachodzące w klimacie Ziemi i katastrofalne skutki, jakie globalne ocieplenie niesie dla naszej planety.

„Gdy po raz pierwszy byłem w Norwegii, zaskoczyło mnie panujące tu zimno. Przerażała mnie sama myśl o tym, że miałbym przebiec w takich warunkach 50 km! Wierzę jednak, że warto poznawać nowe miejsca, doświadczać nowych wyzwań i dawać sobie czas na ich docenienie. Dlatego 2 lata temu, kiedy poznałem wyniki badań i dowiedziałem się, jak fatalny wpływ ma ocieplenie klimatu na życie niedźwiedzi polarnych, postanowiłem zrobić coś, by zwrócić uwagę na ten problem”

– tłumaczył 28-letni Pau Capell.

Dystans, który przebiegł po Arktyce zawodnik teamu The North Face, nie był przypadkowy. 250 kilometrów to odległość, jaką obecnie muszą przemierzyć niedźwiedzie polarne w poszukiwaniu pożywienia. Triumfator cyklu Ultra-Trail World Tour w dwóch ostatnich latach rozpoczął bieg w norweskiej Alcie powyżej koła podbiegunowego północnego, a zakończył w porcie Nordkapp na Przylądku Północnym, drugim najdalej wysuniętym punkcie Europy.

Z wyprawy Run For The Arctic powstał 14-minutowy film, który został właśnie umieszczony na kanale The North Face na youtubie. Film jest ogólnodostępny, można go obejrzeć z polskimi napisami (trzeba wybrać napisy angielskie i automatyczne tłumaczenie na polski). Publikujemy go poniżej.

Zainteresowanie Paua Capella klimatem i sytuacją w najzimniejszych rejonach Ziemi jest ciągle żywe. Kilka dni temu Katalończyk napisał na swoim fanpejdżu: 

"W lipcu 2910 roku w Arktyce zanotowano historyczny rekord ciepła - 21 stopni Celsjusza. W lutym tego roku na kontynencie Antarktyda pad inny rekord - 18,3 stopnia C. Oto konsekwencje zmian klimatycznych - globalne zagrożenie, które potrzebuje natychmiastowej interwencji"

Więcej o wyprawie Paua Capella można przeczytać na stronie projektu Run For The Arctic.

Piotr Falkowski

źródło i zdjęcia: The North Face


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce