Peachtree Road Race wypłaci 200 tys. dolarów za cztery rekordy trasy! [WIDEO]


Opublikowane w pt., 05/07/2019 - 10:52

Zanim w całych Stanach Zjednoczonych rozbłysły fajerwerki, w Atlancie formą błysnęli biegacze. Wszystko podczas tradycyjnych zawodów Peachtree Road Race, rozgrywanych z okazji Dnia Niepodległości. Z okazji pięćdziesiątej edycji przygotowano pokaźną premię za pobicie rekordu trasy a czeki znalazły swoich właścicieli.

Sensacji nie było. Bieg mężczyzn wygrał jeden z najszybszych zawodników na 10 km w historii – Kenijczyk Rhonex Kipruto. A ponieważ o 3 sekundy pobił rekord trasy - 27:01 – zgarnął bonus w wysokości 50 tys. dolarów. Po swoją nagrodę bieg w średnim tempem 2:42 min./km!

Dodajmy, że 20-letniego Kenijczyka nie było jeszcze na świecie, gdy rodak Joseph Kimani w 1996 roku wygrywał tu rywalizację w rekordowym czasie 27:04.

Na półmetku czwartkowych zawodów Rhonex Kipruto zameldował się z wynikiem 13:12, biegnąc ramię w ramię ze swoim młodszym bratem Bravinem Kiptoo. Póki co, mniej mniej znany z klanu musiał zadowolić drugim miejscem i wynikiem 27:29.

Trzeci był kolejny z Kenijczyków - Kennedy Kimutai, z rezultatem 27:54. Aby załapać się do TOP10 biegu, trzeba było pobiec w 29:20.

Zgodnie z przewidywaniami dużo bardziej emocjonująca walka towarzyszyła rywalizacji pań. Tu również prym wiodły Kenijki: Brigid Kosgei - zwyciężczyni Maratonu Londyńskiego, Fancy Chemutai - specjalistka od półmaratonów, oraz Agnes Tirop - brązowa medalistka mistrzostw świata na 10 000 m z Londynu. Na półmetku cała trójka biegła razem, notując międzyczas 14:57.

Zacięty pojedynek pojedynek trwał do ostatnich metrów trasy. Ostatecznie zwyciężyła Brigid Kosgei, pokonując Agnes Tirop, choć obie wpadły na metę niemal równocześnie. O krok szybsza była jednak Kosgei.

Oficjalnie obie zawodniczki zanotowany taki sam wynik - 30:22. I choć obie pobiły rekord z 2002 (30:32 - red), to jednak bonus 50 tys. dolarów przypada tylko zwyciężczyni.

Trzecia na mecie Fancy Chemutai wyrównała poprzedni rekord, co pokazuje niebotyczny poziom rywalizacji na ulicach Atlanty. Ostatni wynik TOP10 kobiet to 32:43.

Dwa rekordy trasy padły tez w zmaganiach wózkarzy, a ich autorami byli Manuela Schar (21:28) i Daniel Romanchuk (18:11). Oboje zarobili po 50 tys. dolarów i są to najwyższe premie w historii rywalizacji wózkarzy na świecie!

Wszyscy zwycięzcy z Atlanty otrzymali także czeki na 8 tys. dolarów za wygranie swoich konkurencji.

W zmaganiach wzięło udział ponad 60 tys. osób! Jednym biegaczem, który ukończył wszystkie odsłony Peachtree Road Race jest 89-letni Bill Thorn. W tym roku dystans pokonał w 2:17:58, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Za metą powiedział, że był to dla niego najszczęśliwszy dzień w ciągu w ostatnich lat. Nie wie jeszcze czy znów wystartuje w Atlancie. Musi poczekać, co przyniesie kolejny rok.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce