Photo of the Year 2019 - dwa polskie zdjęcia wyróżnione. "Za rok będę na podium!" twierdzi Aleksandra Szmigiel


Opublikowane w czw., 21/11/2019 - 20:36

Zdjęcia dwojga polskich fotoreporterów zostały wyróżnione w konkursie "Photo of the Year 2019" na najlepszą fotografię lekkoatletyczną roku, organizowanym przez World Athletics. Dzieła Aleksandry Szmigiel i Pawła Skraby znalazły się wśród 27 zdjęć nominowanych do nagrody, a wybranych przez kapitułę Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki.

W konkursie wzięło udział 370 fotoreporterów akredytowanych na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Doszew tym ośmioro z Polski. Każdy mógł nadesłać na konkurs tylko jedno, wybrane zdjęcie. Eksperci World Athletics mieli wybrać spośród nich i nominować do nagrody „Photo of the Year” 25 - ich zdaniem - najlepszych. Uznanie fachowców zyskało ostatecznie 27 fotografii.

Wyróżnione zdjęcie Pawła Skraby przedstawia zawodniczki polskiej sztafety kobiet 4x400 metrów. – Ta fotografia powstała w ostanim dniu mistrzostw świata i nie ma co ukrywać, że wykonywałem ją w wielkich emocjach, podobnych do tych, które mają w sobie "Aniołki Matusińskiego" na tym zdjęciu – powiedział nam fotoreporter od lat związany przede wszystkim z Super Expressem.

– Uwiecznilem moment, w którym dziewczyny dowiedziały się, że pobiły rekord Polski i zostały wicemistrzyniami świata. Ja, na szczęście, powstrzymałem emocje, a zamiast patrzeć na tablicę wyników i cieszyć się z dziewczynami - robiłem zdjęcia – opowiada Skraba.

Aleksandra Szmigiel, współpracująca ze słynną brytyjską agencją Reuters i prowadząca swoją firmę Running Creatives, postawiła na zdjęcie siedmioboistki z Burkina Faso Marthe Koala, zrobione podczas rywalizacji w skoku wzwyż. – Chciałam wysłać na konkurs coś unikalnego, co jest nacechowane moim stylem fotografowania, a jednocześnie będzie wyjątkowe dla jury. Bardzo lubie robić nieoczywiste kadry. Wcześniej to samo zdjęcie docenił też mój fotoedytor z agencji Reuters Mark Hartnell, co było dla mnie dodatkową podpowiedzią – powiedziała nam warszawianka, która w przeszłości sama była lekkoatletką, uprawiała biegi na średnich dystansach.

27 wyróżnionych zdjęć jest od wczoraj wystawionych w Monako, gdzie rozpoczął się tydzień World Athletics Awards 2019. Zdjęcie Roku zostanie wybrane w weekend spośród trzech zakwalifikowanych do ścisłego finału. Do tytułu kandydują fotografie zrobione przez: Serba Andreja Isakovicia, triumfatora ubiegłorocznego konkursu Hiszpana Felixa Sancheza Arrazolę oraz Amerykanina Patricka Smitha.

Paweł Skraba zadebiutował w konkursie na zdjęcie roku. – Do trzech razy sztuka! – zapowiada Aleksandra Szmigiel, który w konkursie Photo of the Year wzięła udział po raz drugi i po raz drugi zdobyła wyróżnienie. Przed rokiem uznanie jury zyskało jej zdjęcie Piotra Liska.

– Obiecuję, że w przyszłym roku stanę na podium! – śmieje się warszawianka.

W weekend na gali World Athletics Awards w Monako zostaną także wybrani między innymi Lekkoatleci Roku i Lekkoatlketyczne Nadzieje Roku. Wśród nominowanych nie ma, niestety, reprezentantów Polski.

Piotr Falkowski

zdj. Aleksandra Szmigiel, Paweł Skraba, World Athletics


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce