Piątka dla Tomka Brzeskiego. Wspierają biegając

Piątka dla Tomka Brzeskiego. Wspierają biegając


Trzy tygodnie temu, 1 kwietnia poważnemu wypadkowi uległ Tomasz Brzeski, biegacz górski, narciarz, triathlonista i kolarz. Od tamtej chwili jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Lekarze walczą o jego powrót do pełnego zdrowia, rodzina trwa w oczekiwaniu i modlitwie a przyjaciele i fani postanowili okazać swoje wsparcie w sposób, który ich zdaniem spodobałby się Tomkowi - przez aktywność sportową. Tak powstała akcja Piątka dla Tomka.

Jej pomysłodawcą jest Wojciech Topiłko, przyjaciel Tomasza Brzeskiego: – Dziś udało mi się przebiec pięć kilometrów. Stąd nazwa akcji i strony. Ten bieg i następne dedykuję Tomkowi – napisał na specjalnie utworzonej do tego stronie na Facebooku. – Proponuję, ile kto może i jak często może, bieganiem, na rowerze, na basenie - jakkolwiek, byle aktywnie - pokazać, że myślimy o nim i trzymamy za niego kciuki.

Kilometry pokonane z myślą o Tomku Brzeskim można umieszczać na swoim profilu lub stronie akcji, oznaczając je tagami: #piatkadlatomka, #dlatomkapiatka. Już w pierwszym dniu istnienia strona przyciągnęła kilkaset osób a teraz lubi ją ponad 1200. Pojawiają się zdjęcia dokumentujące piątki dla Tomka: pokonane na trasach biegowych, rowerowych, w górach, na basenie, na bieżni stacjonarnej czy rowerku treningowym. Dominują wpisy z Małopolski i Podkarpacia, skąd pochodzi Tomek, ale nie brakuje też osób z drugiego końca Polski, które przeczytały o wypadku w sieci i postanowiły się przyłączyć do akcji.

Jeden z jej uczestników zaproponował, by Tomaszowi Brzeskiemu zadedykować start w Biegu Muszynianki, który wystarutje w najbliższą sobotę 22 kwietnia. Przygotował numer startowy z wizerunkiem sportowca a coraz większe grono osób deklaruje, że z takim numerem pobiegnie.

Wczoraj na endomondo powstała rywalizacja o nazwie Piątka dla Tomka – TUTAJ. Wpisy ze zdjęciami, opisami treningów i słowami pokrzepienia pojawiają się także na prywatnym profilu Tomka, który obecnie prowadzi jego rodzina. Niedawno napisała ona: „Na wieści o Waszych działaniach, pomysłach i Waszym wsparciu tętno Tomka przyspiesza, co może świadczyć tylko o jednym. Patrząc na zmieniający się stan zdrowia Tomka widać, że Wasze i nasze modlitwy są wysłuchiwane. Dziękujemy i nie ustajemy w modlitwie.”

Rodzina publikuje też codzienne krótkie raporty o stanie zdrowia Tomka. Widać w nich wielką wiarę, cierpliwość i miłość. Sytuacja zmienia się bardzo powoli, ale na lepsze. Pracują płuca, poprawił się stan układu krążenia a obrzęk prawdopodobnie się zmniejsza. Lekarze podjęli decyzję o operacji podstawy czaszki. Zostanie ona przeprowadzona w czwartek. Bliscy Tomka proszą o modlitwę w intencji jej pomyślnego przebiegu.

Tymczasem sportowcy z całego kraju nie ustają w wysiłkach gromadzenia kilometrów w intencji zdrowia Brzeskiego. Biegają, pływają i pedałują dla niego najbliżsi, przyjaciele, rywale z tras różnych wyścigów i… zupełne obce osoby. Wszystko dokumentują z myślą o tym, że Tomek wkrótce sam będzie mógł zobaczyć ile kilometrów dla niego pokonano.

Do akcji można się przyłączyć TUTAJ.

KM


Polecamy również:


Podziel się: