Piotr Hercog wygrywa Baikal Ice Marathon! Łukasz Zdanowski drugi! [WIDEO]

Opublikowane w ndz., 06/03/2016 - 09:46

Piotr Hercog z czasem 3 godziny i 55 minut zwycięzcą Baikal Ice Maratahon. Znakomicie spisał się także Łukasz Zdanowski, który wywalczył drugie miejsce z czasem 4 godziny 7 minut! Gratulujemy!

Herci przekracza linie mety Baikal Ice Marathon 2016

Piotr Hercog wygrywa Baikal Ice Marathon z czasem 3h 55 minut!!!!! To pierwszy Polak, który wygrywa ten ekstremalnie trudny maraton, co więcej w prawdopodobnie najgorszych jak dotąd warunkach atmosferycznych!Far East Land Bridge LTD. Salomon Suunto LYO FOOD Etixx

Posted by Piotr Hercog - Salomon Suunto Team on 6 marca 2016

Trzecie miejsce wśród mężczyzn zajął Sergey Khazov z Krasnojarska. Wśród pań zwyciężyła mieszkanka Irkucka Darya Manziy (5:00:48).

Baikal Ice Marathon nie rozpieszczał zawodników. Był i lód i śnieg i wiatr i oczywiście mróz choć sam bieg rozpoczął się z opóźnieniem z powodu... topniejącej kry. Gdy wystartowali temperatura wynosiła -13 stopni Celsjusza, wiał zimny wiatr, który powodował, że biegacze odczuwali raczej -20 stopni.

Organizatorów i maratończyków zaskoczyły też warunki na samej trasie. Śniegu w tym roku napadało wyjątkowo dużo, a powierzchnia lodu nie była równa. Pierwszy odczuł to na sobie Bartek Mazerski, który dzień przed startem, źle postawił stopę i niedzielę spędził już w roli kibica.

Moje marzenie o przebiegnięciu maratonu przez Bajkał pękło jak bańka mydlana i moja stopa...Wczoraj podczas treningu...

Posted by Bartosz Mazerski on 5 marca 2016

Inni Polacy mieli więcej szczęścia. Piotr Hercog, tuż po przekroczeniu mety mówił, że było po prostu ciężko i z powodu nawierzchni i wiatru. "Pierwsze 9 km czyste, potem coraz więcej śniegu na trasie" - opisywał na facebooku zawodnik Salomon Suunto Team. Łukasz Zdanowski przyznał, że w tak trudnych warunkach, jeszcze nie biegł i z tego debiutu jest zadowolony.

- Miał być lodowy maraton, po lodzie, a jest po śniegu - ocenił z kolei Ireneusz Jałoza, który był trzeci wśród Polaków z czasem 4:59:30. W klasyfikacji generalnej zajął 16. miejsce.

W biegu wzięło udział w sumie 192 zawodników z 23 krajów. Wśród nich byli m.in. pracownicy ambasady Niemiec, Brazylijczyk, który określił BIM jako ekstremalnie trudny, mimo że miał już za sobą biegi na Dalekiej Północy i w Himalajach. Na starcie stanęło również 14 Polaków.