Piotr Suchenia wygrywa The North Pole Marathon!

Opublikowane w ndz., 09/04/2017 - 16:47

Biegi w niskich temperaturach stają się polską specjalnością!

Piotr Suchenia wygrał właśnie The North Pole Marathon. Biegacz, triathlonista, organizator imprez biegowych, trener i bloger, metę przekroczył z czasem 4:06.34 i był jedynym zawodnikiem z rezultatem poniżej 4h10'.

Drugi z Polaków, Krzysztof Stępień zajął dziesiąte miejsce z czasem 6:12.45.

Suchenia, który wygrał ubiegłoroczny maraton na Spitsbergenie, w ciągu 10 okrążeń wyprzedził Nepalczyka Bhima Gurunga, który z wynikiem 4:18.50 był drugi. Trzecie miejsce również należało do Nepalczyka. Samir Tamang uzyskał wynik 4:31.23.

Dla Polaka było to drugie podejście do tej imprezy. Próbował w zeszłym roku, tyle że wówczas nie zdołał dotrzeć na start. Czekając z niecierpliwością w Longyearbyen, słuchał zmiennych komunikatów o pogodzie, pęknięciach w pasie startowym i innych problemach, aż w końcu musiał przyjąć do wiadomości, że dalej nie poleci i z biegu nic nie będzie.

Na szczęście miłośnik dalekiej północy nie zrezygnował z planów i w tym roku nadrobił wszystko z nawiązką. Spełnił swoje marzenie, ale spełniło się także marzenie 9-letniej Wiktorii. To dla chorej Wiktorii Piotr chciał startować przed rokiem. Dzięki temu nagłośnił jej marzenie o bajkowym pokoju przyozdobionym postaciami ze 101 Dalmatyńczyków. Jej cel został osiągnięty już w ubiegłym roku. Jego dopiero teraz.

Wśród pań wygrała Francuzka Frederique Laurent (6:21.03). Na uwagę zasługuje także start Amerykanki Beth Sanden, która po wypadku w 2002 r. jest osobą niepełnosprawną, jednak poruszając się na handbikach lub wózkach, ukończyła już 68 maratonów. Na swoim koncie ma m.in. Antarctic Marathon (2015). The North Pole Marathon ukończyła na rowerze ręcznym w czasie 7:31.40.