Platerów: Szybkie bieganie pod wschodnią granicą [ZDJĘCIA]

Platerów: Szybkie bieganie pod wschodnią granicą [ZDJĘCIA]Platerów - mała miejscowość w samym wschodnim krańcu województwa mazowieckiego, niecałe 30 kilometrów od granicy z Białorusią już po raz ósmy gościła biegaczy w ramach zawodów „Biegiem przez Platerów”.

Zawody z kilkusetosobową frekwencją organizowane przez Urząd Gminy Platerów oraz Stowarzyszenie Sportowe Yulo Run Team Siedlce cieszą się wśród biegaczy z regionu sporą popularnością. Wśród uczestników wyraźnie zauważalna była spora grupa z województwa lubelskiego oraz biegacze z okolic Warszawy.

Jednym z czynników, który podnosi atrakcyjność imprezy - oprócz dobrej organizacji - jest jej przynależność do Grand Prix Traktu Brzeskiego. Jest to cykl biegów na dystansie od 5 km do półmaratonu, usytuowanych pomiędzy Warszawą a Brześciem. Zakończony właśnie bieg w Platerowie był przedostatnim z pięciu należących do cyklu. Jego ambasadorem jest wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w biegach średnich i długich - Pani Lidia Chojecka.

Głównym dystansem, na którym się tu biega jest 10 km. Trasa z atestem PZLA składa się z trzech pętli - małej kilometrowej i dwóch po 4,5 km. Trasa nie jest szybka ale też i nie górska. Podbiegów jest kilka na każdej pętli i są one wyraźnie odczuwalne. Organizator nie podaje w regulaminie różnicy wysokości, zegarek Suunto Ambit piszącego te słowa naliczył 70 metrów podbiegów.

Biegowi głównemu towarzyszą biegi dla dzieci i młodzieży (120-400m) oraz dwa wyścigi dłuższe: bieg na 3333m oraz marsz Nordic Walking na 4,5 km.

W tym roku pogoda nie była tak dokuczliwa jak w ubiegłym, kiedy wskazania termometru wyraźnie przekraczały trzydzieści stopni. Było gorąco ale chłodniej i co najważniejsze przez większość czasu pochmurno. Pozwoliło to osiągać lepsze wyniki.

Po biegach dla najmłodszych wystartował bieg na 3333m. Udział wzięło 67 osób. Rywalizację na tym dystansie wygrał Łukasz Staniak (10:53) przed Filipem Kaniewskim i Krzysztofem Turykiem. Wśród Pań najlepsza była Jolanta Filipczyńska (15:07) przed Małgorzatą Krech i Olą Hajduk.

W marszu Nordic Walking wystartowało tylko 36 uczestników ale wśród nich polska czołówka w tej dyscyplinie. Wyścig wygrał mistrz Europy w Nordic Walking - Piotr Wetoszka (26:28), przed Maciejem Karasińskim i Pawłem Jagiełą. Wśród Pań najlepsza była Katarzyna Jędruchniewicz (29:58) przed Jolantą Zapałowską i Martą Mandziuk.

Bieg główny zgromadził 415 uczestników. Trzeba przyznać, że jak na przygraniczny bieg we wschodniej Polsce, rozgrywany w małej miejscowości, obsada była mocna. Wyścig wygrał Krzysztof Żebrowski, reprezentujący klub „Feniks Siedlce” osiągając czas 31:09. Dosłownie kilka sekund za nim przybiegł wielokrotny „wygrywacz” lubelskich biegów - Andrej Starzyński (31:16) – nasza rozmowa z zawodnikiem: TUTAJ.

Trzecim na mecie okazał się znany z biegów ulicznych ale i z epizodu w wyścigach górskich - Przemysław Dąbrowski (32:06). Cała trójka reprezentowała kategorię wiekową M16 (do 29 lat).

Wśród Pań najszybciej przybiegła Anna Gosk z Białegostoku (38:27), przed Magdaleną Kłodą z Lublina (39:52) i Aleną Shumik z Brześcia (40:39).

Pełne wyniki - TUTAJ

Paweł Pakuła


Polecamy również:


Podziel się: