Po raz drugi z rzędu! Magdalena Łączak mistrzynią Transgrancanarii! [WYNIKI]

Opublikowane w sob., 23/02/2019 - 16:41

Magdalena Łączak po raz drugi z rzędu wygrała Transgrancanarię 128 km, bieg należący do cyklu UTWT (Ultra-Trail World Tour)!

Przed startem mielczanka, czterokrotna zwyciężczyni krynickiego Biegu 7 Dolin na 100 km, zapowiadała, że nie czuje presji obrony tytułu. Zapewniała, że nie będzie cisnąć na siłę, a na Gran Canarii po prostu lubi biegać. Miał to być start dla przyjemności. Jednak u Magdy radość biegania i wygrywanie wcale się nie wykluczają!

"Nie bronię tytułu. Chcę przyjemnie przebiec piękną trasę". Magdalena Łączak spokojna przed startem w Transgrancanaria-128

Przez pierwsze kilometry biegu prowadziła Miao Yao. W punkcie Preza Perez - ok. 50. kilometr trasy - Chinka miała jeszcze 4 minuty przewagi nad Polką. Ale na następnym checkpoincie Artenara to Magdalena była już liderką, a Miao Yao powoli słabła. W dalszej części biegu zrezygnowała z rywalizacji i zeszła z trasy. Magda Łączak niezagrożona przez rywalki kilometr po kilometrze przybliżała się do mety.

Taśmę przecięła z wynikiem 16:22:56 (w ubiegłym roku trasę długości 125 km pokonała w 15:18:37).

To trzeci triumf Polaka w cyklu Ultra-Trail World Tour (Marcin Świerc wygrał w 2018 r. TDS). W dorobku Polaków w UTWT są też drugie miejsce Marcina Świerca w CCC i piąta lokata Ewy Majer w Lavaredo Ultra-Trail, oba w 2017 r.

Podczas biegu za plecami Magdaleny sporo się działo. Po osłabnięciu Miao Yao, na drugie miejsce wysunęła się Fernanda Maciel. Potem jednak, po minięciu setnego kilometra, Brazylijka spadła o pozycję niżej wyprzedzona przez Amerykankę Kaytlyn Gerbin.

Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych finiszowała druga z wynikiem 16:35:08. Trzecie miejsce przypadło Fernandzie Maciel - 17:03:33.

W rywalizacji mężczyzn Pau Capell nie tylko wygrał Transgrancanarię po raz trzeci, ale zrobił to w takim stylu, jakby chodziło o przebieżkę po plaży. Uśmiechnięty, zrelaksowany, w podskokach minął linię mety z wynikiem 12:42:40. Przed rokiem wygrał z czasem 12:42:08, wtedy trasa była o 3 km krótsza. Capell prowadził od początku wyścigu, którego trasę uwielbia, ale też uważa za trudną.

Za Hiszpanem toczyła się zacięta walka o drugie miejsce. Przez dłuższy czas wydawało się, że to miejsce na podium będzie należało do Amerykanina Haydena Hawksa, jednak zwycięzca ubiegłorocznego Lavaredo zszedł z trasy. Finalnie drugie miejsce, z rezultatem 13:31:37, zajął Pablo Villa González, który w ubiegłych roku triumfował na krótszej trasie Transgrancanarii - Advanced (64 km).

Hiszpańskie podium, podobnie jak przed rokiem, uzupełnił Cristofer Clemente Mora z wynikiem 13:42:54.

Pełne wyniki: TUTAJ.