Pobił rekord świata Usaina Bolta na 200m, ale… [WIDEO]


Opublikowane w pt., 10/07/2020 - 10:23

W czwartek odbył się drugi z mityngów Diamentowej Ligi w sezonie 2020. W dobie pandemii koronawirusa organizatorzy Inspirational Games w Zurychu postawili na rywalizację korespondencyjną, w formule meczu Ameryka-Europa-Reszta Świata rozgrywanego w 7 lokalizacjach na świecie. Nie zabrakło emocji.

Najciekawsza konkurencją wieczoru – czy też przed i popołudnia, bo część zawodników rywalizowała np. w USA, w strefie czasu wschodnioamerykańskiego i pacyficznego letniego – był bieg na 200m. W Bradenton na Florydzie pobiegł amerykański mistrz świata Noah Lyles, w Zurychu pojawił się jeden z najszybszych europejczyków, Francuz Christophe Lemaitre a w holenderskim Papendal wystartował Holender Churandy Martina.

Jakież było zdziwienie kibiców, gdy najszybszy w korespondencyjnej stawce Noah Liles przeciął linię mety w 18.90, czyli o 0.29 sekundy lepszym niż rekord świata Usaina Bolta. Zdziwienie było jeszcze większe, gdy okazało się, że pobiegł przy mocno niesprzyjającym wietrze 3.7 m/s wiejącym prosto w twarz.

Szybko okazało się, że Liles… pomylił miejsce startu, i zamiast pokonać 200m zaliczył dystans o 15 metrów krótszy.

Przez kuriozalny błąd Liles stracił wygraną w konkurencji, którą przyznano Francuzowi Lemaitre’owi (21.65).

W ramach mityngu rywalizowano też na mniej oczywistych dystansach. W biegu na setkę (ale nie metrów, a jardów) klasę pokazał Andre de Grasse (9.68). Na 150m wygrała weteranka bieżni, najbardziej utytułowana zawodniczka w historii Igrzysk Olimpijskich, 35-letnia Allyson Felix. (16.81). W biegu na 300m kobiet wygrała piąta zawodniczka IO w Londynie, Amerykanka Georganne Moline (39.42). Amerykanki nie miały sobie równych także w sztafecie 3x100m - Candance Hill, Tianna Bartoletta i Alysson Felix nabiegały 32.25.

Polskim akcentem Inspirational Games było drugie miejsce Piotra Liska w skoku o tyczce (5,66m).

W łącznej klasyfikacji mityngu wygrali Amerykanie, zdobywając 20 punktów w 8 konkurencjach. Europejczycy zgromadzili 17 oczek, a reprezentanci Reszty Świata – 9 punktów.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 14 sierpnia w Monako. Atak na rekord świata na 5000m Keninisy Bekelego (12:37.35) zapowiedział tam Joshua Cheptegei.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce