"Podeszwa nie grubsza niż..." World Athletics zareagowała na nowe technologie w lekkoatletycznych butach

 

"Podeszwa nie grubsza niż..." World Athletics zareagowała na nowe technologie w lekkoatletycznych butach


Opublikowane w pt., 31/01/2020 - 19:26

Podeszwa nie może być grubsza niż 40 mm, a w bucie nie może być więcej niż jednej sztywnej płytki np. węglowej przebiegającej przez całą długość.

W połowie stycznia zapowiadaliśmy, że World Athletics zamierza dokładnie przyjrzeć się butom lekkoatletycznym i wprowadzić regulacje. Kontrowersje wzbudzała zwłaszcza podeszwa z zatopioną płytką z włókna węglowego. Użyta w bucie technologii wpłynęła na efektywność biegowego kroku. Pojawiły się głosy o technologicznym dopingu. W tak zmodyfikowanych butach Eliud Kipchoge pobiegł poniżej dwóch godzin w maratonie, a Brigid Kosgei ustanowiła nowy rekord świata.

Producenci sportowego obuwia rozpoczęli wyścig, kto zrobi lepsze buty. A World Athletics postanowiła się dokładnie przyjrzeć nowoczesnym stworzonym w laboratoriach butom. W piątek federacja poinformowała o swoich decyzjach.

Uznano, że jednym z najważniejszych punktów jest dostępność nowego obuwia. Od 30 kwietnia 2020 roku wszystkie nowe modele mają być dostępne dla każdego sportowca przez cztery miesiące, zanim będzie mozna ich użyć w zawodach. Jeśli będzie inaczej, but zostanie uznany za prototyp, w którym nie można rywalizować.

World Athletics zastrzega, że w przypadku podejrzeń dotyczących konkretnego modelu buta, może zakazać jego używania w zawodach na czas przeprowadzenia testów.

Z momentem ogłoszenia zmian nie można startować w butach, których podeszwa jest grubsza niż 40 mm i, które mają więcej niż jedną sztywnie osadzoną płytkę biegnąca przez całą długość buta. Więcej niż jedna płytka jest dozwolona, ale muszą być w równej płaszczyźnie i nie mogą na siebie zachodzić.

Co ważne grupa ekspertów uznała, że nowa technologia zastosowana w butach mogła dawać przewagę zawodnikom ich używających. Przez co „integralność sportu może być zagrożona przez ostatnie zmiany w technologii obuwia”.

Federacja podkreśla, że razem z producentami butów i ekspertami od biomechaniki będą badać nowe buty pod względem stosowanych technologii. „Naszym obowiązkiem jest zachowanie uczciwości w rywalizacji na najwyższym poziomie. Uważam, że te nowe zasady zachowują właściwą równowagę, zapewniając sportowcom i producentom pewność podczas przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020” – oświadczył Sebastian Coe, prezes World Athletics.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce