Podia z plastiku, medale ze zużytej elektroniki

 

Podia z plastiku, medale ze zużytej elektroniki


Opublikowane w śr., 12/06/2019 - 10:04

Japonia to drugi pod względem zużycia plastiku kraj świata (per capita), tuż za USA. Organizatorzy Igrzysk w Tokio w 2020 r. postanowili odpowiedzieć na tę statystykę w oryginalny sposób – podia, na których staną medaliści Igrzysk wykonają z plastiku.

Powstanie dokładnie 100 podestów. Surowcem będą plastikowe butelki z japońskich gospodarstw domowych, które trafią do jednego ze sponsorów Igrzysk. Część materiału zostanie odłowiona z wód otaczających wyspę, co ma wzmocnić ekologiczny przekaz tej części przygotowań do Igrzysk. Szacunkowo potrzebne będzie ok. 45 ton plastiku.

- Wysyłamy komunikat do Japończyków i mieszkańców całego świata. Uważamy, że ten projekt będzie miał duże znaczenie – powiedział szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Toshiro Muto.

Wizualizację olimpijskiego podium poznamy w czerwcu przyszłego roku. Po Igrzyskach podia będą służyć jako „materiał edukacyjny i promocyjny” japońskich Igrzysk i Paraolimpiady.

Wcześniej gospodarze Igrzysk zapowiedzieli, że medale olimpijskie zostaną wykonane z metali pozyskanych ze śmieci elektronicznych. Od 2017 r. Organizatorzy zbierali m.in. zużyte smartfony, laptopy czy kamery, których – w kraju będącym jednym z liderów rozwoju technologicznego - nie brakuje. Jak informował Guardian, do listopada ubiegłego roku zebrano ponad 47 ton urządzeń. Celem jest pozyskanie 30 kg złota, 4 ton srebra i 2,7 tony brązu.

Medale z elektroniki pojawiły się już na Igrzyskach w Rio de Janeiro, gdzie ok. 30% materiałów wykorzystanych do produkcji srebrnych i brązowych pochodziło z recyklingu. Wtedy jednak całkowicie pominięto element społeczny akcji, co ma miejsce w Japonii. Gotowe projekty medali olimpijskich mamy poznać jeszcze w tym roku.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce