Polacy biegali w Oman by UTMB

Opublikowane w sob., 30/11/2019 - 14:27

Dwa tysiące biegaczy z 69 krajów rywalizowało w sześciu biegach drugiej edycji Oman by UTMB. Najdłuższy dystans miał 172 km i 10 388 m przewyższeń w Górach Zielonych. Wśród startujących na tej trasie biegł jeden Polak. Niestety ok. 33 km zszedł z trasy – spóźnił się na punkt kontrolny o około sześć minut.

„To nie był mój dzień ” - napisał Arkadiusz Ptak o swoim starcie w Omanie i zapowiedział, że jeszcze do tego biegu wróci i załatwi z nim swoje sprawy. Tymczasem na najwyższych stopniach podium stanęli Irlandczyk Eion Keith i Japonka Kaori Niwa.

Piotr Dybowski też wystartował na 170 km, ale jak napisał na instagramie po problemach z jedzeniem przerzucił się na 130 km i ten dystans ukończył.

Jarek Turif był najszybszym Polakiem na dystansie 130 km. Mieszkający w Wielkiej Brytanii Polak, zwycięzca m. in. 89-kilometrowego 10 Peaks Brecon Beacons, zajął 23. miejsce z czasem 27:14.04. Bieg wygrał Romain Olivier. Francuz, który w tym roku w pierwszej dziesiątce kończył takie biegi jak Tor Des Geants, MIUT czy Trangrancanarię, zdominował rywalizację. Był liderem od pierwszych metrów. Linię mety przekroczył z czasem 18:18.46. Pozostałe miejsca na podium również zajęli Francuzi. Julien Chorier sięgnął po drugie miejsce ze stratą ponad 2 godzin do rodaka- 20:29.04. Sebastian Chaigneau zakończył bieg z czasem 21:05.06.

Wśród pań, na tym dystansie najszybsza była Francesca Canepa. Zwyciężczyni UTMB z 2018 liczyła na czas 25-26 godzin. Linię mety przekroczyła z wynikiem 26:11.43, jako jedenastka w open. Nie miała jednak takiego komfortu biegu jak Olivier. O zwycięstwo walczyła z Meredith June Edwards. Amerykanka wróciła do biegania po problemach z anemią. Ostatecznie zajęła drugie miejsce z czasem 26:18.06. Podium dopełniła Francuzka Kathleen Leguin z wynikiem 27:40.09.

Polacy wystartowali również w biegu 50 K, w którym triumfy święcili Nepalczycy. Bhim Bahadur Gurung, biegacz, który w 2016 r. ustanowił rekord trasy Trofeo Kima, zaczął powoli i po zwycięstwo sięgnął dopiero w końcówce biegu z czasem 05:26.22. Jego rodaczka Sunmaya Budha prowadziła od początku biegu. Na metę przybiegła z czasem 6:12.26.

Wśród Polaków najszybsza była Katarzyna Melcer, dziewiąta wśród pań i 80. w open z czasem 9:20.28.