Polacy w czołówce klasyfikacji wiekowych Abott World Marathon Majors! [RANKING]


Opublikowane w śr., 16/01/2019 - 12:39

Za nami już 18 biegów kwalifikacyjnych w mistrzostwach kategorii wiekowych cyklu Abott World Marathon Majors (wszystkie w 2018 r.). To dobra okazja by przyjrzeć się cząstkowym wynikom poszczególnych klasyfikacji, w których swój udział zaznaczyło już ponad 85 tys. biegaczy z całego świata.

Uczestnicy zdobywają punkty w dziewięciu kategoriach, począwszy od grupy 40-44 aż do 80+, co ciekawe, także w biegach nie zaliczanych do cyklu AWMM (w sumie 50 imprez na całym świecie). Jednakowoż to w biegach elitarnego cyklu można uzyskać największe premie punktowe - za wygraną w kategorii wiekowej w Tokio, Bostonie, Londynie, Chicago, Nowym Jorku czy Berlinie, biegacz otrzymuje 4000 punktów. Strata 29 sekund do zwycięzcy to 10 puntów mniej, przekroczenie mety 30-59 sekund po zwycięzcy kategorii to minus 20 pkt., itd.

W pozostałych biegach niewchodzących w skład Abott World Marathon Majors liczy się tzw. „platynowy czas” - pełna pula w kategorii 40-latków jest do zdobycia za wynik 2:26:00 w biegu mężczyzn i 2:46:00 w biegu pań. Kolejne sekundy straty to niższy dorobek punktowy na mecie.

Ranking w danej kategorii powstaje poprzez zsumowanie dwóch najlepszych wyników każdego zawodnika w sezonie. Sezon 2018/2019 obejmuje okres od 16 września 2018 do 29 września 2019 r. (od Berlina do Berlina) - sklasyfikowano już 85 782 biegaczy i biegaczek.

Polacy są widoczni w zestawieniach poszczególnych kategorii – w dwóch znajdują się obecnie na podium! Drugie miejsca zajmują obecnie Marta Mikołajczyk-Wasiliew (K75-79 lat) oraz Jarosław Marchewka (M50-54). Na 15. miejscu plasuje się Jan Szutro (M50-54), na 16. miejscu Tomasz Glow (M45-49), na 31. miejscu Marcin Sobolewski (M40-44). Na 264. miejscu sklasyfikowany jest zwycięzca Koral Maratonu z 2011 roku Grzegorz Czyż (M50-54). Na 1006. miejscu plasuje się Ambasadorka Festiwalu Biegów Irina Hulanicka (K60-64).

Cząstkowe wyniki cyklu po 18 biegach eliminacyjnych (pierwsze trójki oraz piątka najlepszych Polaków):

Mężczyźni:

40-44 lata – 18 025 sklasyfikowanych zawodników:

1. David Crinti, AUS – 8000 pkt
2. Stuart James Haynes, GBR – 7780 pkt
3. Roger Koenigs, BEL – 7610 pkt
...
31. Marcin Sobolewski, POL - 6590 pkt
53. Marcin Worek, POL – 6190 pkt
81. Michał Matląg, POL – 5950 pkt
92. Jarosław Taczkowski, POL – 5800 pkt
94. Grzegorz Arkadiusz Krawczyk, POL – 5780 pkt

45-49 lat – 16 754 sklasyfikowanych zawodników:

1. Ole Kristian Heggheim, NOR – 7860 pkt
2. Ciaran Diviney, IRL – 7820 pkt
3. Neal Pearson, GBR – 7810 pkt

16. Tomasz Glow, POL – 7020 pkt
46. Michał Gumkowski, POL – 6590 pkt
58. Paweł Myśliwiec, POL - 6420 pkt
82. Dariusz Kieliszek, POL – 6210 pkt
139. Robert Grabkowski, POL – 5710 pkt

50-54 lata – 12 679 sklasyfikowanych zawodników:

1. Jim Park, USA – 7520 pkt
2. Jarosław Marchewka, POL – 7450 pkt
3. Ivo Prochazka, CZE – 7400

15. Jan Szutro, POL – 6840 pkt
34. Mirosław Szymczak, POL – 6500 pkt
145. Andrzej Chmielecki, POL – 5080 pkt
264. Grzegorz Czyż, POL – 3840 pkt

55-59 lat – 6 937 sklasyfikowanych zawodników:

1. Jose Cabral, POR – 7960 pkt
2. Brian J Murphy, CAN – 7610 pkt
3. Jaime Guillen, USA – 7330 pkt
….
160. Marek Sernicki, POL – 3780 pkt
195. Janusz Malski, POL – 3660 pkt
274. Mirosław Ziębowicz, POL – 3500 pkt
373. Tadeusz Pawłowski, POL – 3390 pkt
398. Zygfryd Labudda, POL – 3370 pkt

60-64 lata – 3 456 sklasyfikowanych zawodników:

1. Michael Brosilow, USA – 7750 pkt
2. Frank Robert Denelle, FRA – 7480 pkt
3. James Cottle, IRL – 7400 pkt

318. Henryk Maruszak, POL – 3210 pkt
782. Marek Kaczmarek, POL – 2810 pkt
789. Paweł Świecki, POL – 2800 pkt
849. Jacek Trela, POL – 2770 pkt
897. Jarosław Zając, POL – 2740 pkt

65-69 lat – 1 315 sklasyfikowanych zawodników:

1. Julio Ernesto Suarez Contreras, COL – 7540 pkt
2. Haiyin Hsia, TPE – 7280 pkt
3. Steven Plakas, USA – 7000 pkt

336. Stanisław Jarecki, POL – 2780 pkt
354. Jan Kostuch, POL – 2750 pkt
522. Jerzy Chmielnicki, POL – 2450 pkt
564. Markus Fajer, POL – 2380 pkt
623. Tadeusz Kraska, POL – 2280 pkt

70-74 lata – 453 sklasyfikowanych zawodników:

1. Urpo Naumanen, FIN – 8000 pkt
2. Eric Melby, USA – 6620 pkt
3. Masashi Mabuchi, JPN – 6610 pkt

193. Czesław Nowakowski, POL – 2230 pkt
193. Marian Tatarynowicz, POL – 2230 pkt

75-80 lat – 116 sklasyfikowanych zawodników:

1. Myung joon Kim, USA – 8000 pkt
2. Jan Hazucha, SVK – 4000 pkt
3. Robert Hendrick, USA – 4000 pkt

brak sklasyfikowanych Polaków

80+ – brak sklasyfikowanych zawodników


Kobiety:

40-44 lata – 9 100 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Julia Rhie, USA – 7350 pkt
2. Sarah Baryga, IRL – 7300 pkt
3. Wendy Marshall, USA – 7160 pkt

50. Elżbieta Łukowicz, POL – 5640 pkt
71. Marzena Wystrychowska, POL – 5090 pkt
366. Magdalena Jędrusik, POL – 3380 pkt
438. Wioletta Kierczyńska, POL – 3300 pkt
511. Katarzyna Górecka, POL – 3230 pkt

45-49 lat – 7 625 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Karen Sobrino, RSA – 7490 pkt
2. Mika Nakamura, JPN – 7440 pkt
3. Asa Elisaber Baeck, SWE – 7250 pkt
….
125. Elżbieta Janicka, POL – 3860 pkt
150. Anna Jumas, POL – 3670 pkt
153. Dorota Gruca, POL – 3660 pkt
168. Magdalena Ewa Białorczyk, POL – 3600 pkt
355. Elżbieta Król, POL – 3310 pkt

50-54 lata – 5 113 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Kelly Brown Willis, USA – 7270 pkt
2. Roberta Eccher, ITA – 6870 pkt
3. Maria Efimova, CAN – 6840 pkt
….
127. Zofia Trojanowska, POL – 3670 pkt
1578. Agnieszka Michalak, POL – 2490 pkt
1977. Magdalena Gonet-Reiss, POL – 2320 pkt
2118. Aneta Winter, POL – 2270 pkt
2313. Agata Pajura, POL – 2190 pkt

55-59 lat – 2 578 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Renee Idone, USA – 7660 pkt
2. Barbara Russo, USA – 7530 pkt
3. Wendy Pethick, CAN – 7330 pkt

43. Aleksandra Dzierzkowska, POL – 4000 pkt
386. Irena Szumińska, POL – 3010 pkt
1193. Mariola Kuptz, POL – 2270 pkt
2497. Irena Czaplicka-Bednarz, POL – 1060 pkt

60-64 lat – 1145 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Deborah Lazaroff, USA – 7560 pkt
2. Alena Krchakova, CZE – 7070 pkt
3. Paivi Naumanen, FIN – 6970 pkt

809. Teresa Nowak, POL – 1780 pkt
1006. Irina Hulanicka, POL - 1340

65-69 lat – 376 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Shuko Yamane, USA – 7830 pkt
2. Jane Hodgson, CAN – 5740 pkt
3. Doris Krause, GER – 4210 pkt

brak sklasyfikowanych Polek

70-74 lata – 83 sklasyfikowane zawodniczki:

1. Jeannie Rice, USA – 8000 pkt
2. Lee Saltonstall, USA – 4590 pkt
3. Chikako Mori, JPN – 4050 pkt

59. Alicja Wardzała, POL – 1580 pkt

75-79 lat – 27 sklasyfikowanych zawodniczek:

1. Hansi Rigney, USA – 7240 pkt
2. Jean Marmoreo, USA – 4000 pkt
2. Marta Mikołajczyk-Wasiliew, POL – 4000 pkt

80+ lat – brak sklasyfikowanych zawodniczek


Pełny ranking: TUTAJ


W 2019 r. odbędą się jeszcze 32 biegi zaliczane do cyklu. Są to:

  • Chevron Houston Marathon, Houston, USA - 20.1.2019
  • TATA Mumbai Marathon Mumbai, Mumbaj, Indie - 20.1.2019
  • Rock'n'Roll Arizona Marathon, Phoenix, USA - 20.1.2019
  • Humana Rock'n'Roll New Orleans Marathon, Nowy Orlean, USA - 10.2.2019
  • Tel Aviv Samsung Marathon Tel Aviv, Tel Awiw, Izrael - 22.2.2019
  • Tokyo Marathon, Tokio, Japonia - 3.3.2019
  • United Airlines Rock'n'Roll Washington DC Marathon, Waszyngton, USA - 9.3.2019
  • Chengdu Panda Marathon, Chengdu, Chiny - 17.3.2019
  • Skechers Performance Los Angeles Marathon Los Angeles, USA - 24.3.2019
  • Sao Paulo Marathon, Sao Paulo, Brazylia - 7.4.2019
  • Generali Milano Marathon, Mediolan, Włochy - 7.4.2019
  • Santiago Chile Marathon, Santiago, Chile - 7.4.2019
  • Boston Marathon, Boston, USA - 15.4.2019
  • Marathon de Bordeaux Metropole, Bordeaux, Frncja - 27.4.2019
  • Virgin Money London Marathon, Londyn, Wielka Brytania - 28.4.2019
  • EDP Rock'n'Roll Madrid Marathon, Madryt, Hiszpania - 28.4.2019
  • St. Jude Rock'n'Roll Nashville Marathon, Nashville, USA - 28.4.2019
  • Helsinki City Marathon, Helsinki, Finlandia - 18.5.2019
  • Runaway Noosa Marathon, Queensland, Australia - 25.5.2019
  • Scotiabank Ottawa Marathon, Ottawa, Kanada - 26.5.2019
  • Scotiabank Calgary Marathon, Calgary, Kanada - 26.4.2019
  • Rock'n'Roll Liverpool Marathon, Liverpool, Wielka Brytania - 26.5.2019
  • Asics Stockholm Marathon, Sztokholm, Szwecja - 1.6.2019
  • McDonald's Brisbane Marathon, Brisbane, Australia - 2.6.2019
  • Synchrony Financial Rock'n'Roll San Diego Marathon, San Diego, USA - 2.6.2019
  • Rock'n'Roll Seattle Marathon, Seattle, USA - 9.6.2019
  • Grandma's Marathon Duluth, USA - 22.6.2019
  • Sunshine Coast Marathon, Queensland, Australia - 4.8.2019
  • Telcel Mexico City Marathon, Mexico City, Meksyk - 25.82019
  • Sanlam Cape Town Marathon, Kapsztad, Republika Południowej Afryki - 15.9.2019
  • Rock'n'Roll Oasis Montreal Marathon, Montreal, Kanada - 22.9.2019
  • Absolute Moscow Marathon, Moskwa, Rosja - 22.9.2019
  • BMW BERLIN-MARATHON, Berlin, Niemcy - 29.9.2019

Czołowi zawodnicy z każdej grupy wiekowej zostaną zaproszeni do udziału w mistrzostwach cyklu, które odbędą się w 2020 roku podczas Maratonu Londyńskiego. Zaproszenie biegacze otrzymają gwarantowany pakiet tego biegu, co już samo w sobie jest sporą nagrodą za postawę w całym sezonie.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce