Polak mistrzem świata w Biegu Górskim Długodystansowym?


Opublikowane w śr., 31/07/2013 - 13:04


Marco de Gaspieri, Mitja Kosowelj i Marcin Świerc - faworyci Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim na trasie Maratonu Karkonoskiego/ Fot. Facebook/Maraton-Karkonoski 
 

Już tylko 2 dni zostały do 5. Maratonu Karkonoskiego. Niepowtarzalnego, gdyż w tym roku po raz pierwszy na jego trasie (z dolnej stacji wyciągu na Szrenicę przez Śnieżne Kotły na Śnieżkę z metą na Szrenicy)  zostaną  rozegrane Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. 

Organizatorzy starali się o taką możliwość od 5 lat. Chociaż dla Fundacji Maraton Karkonoski będzie to debiut w roli organizatora mistrzostw, same zawody odbędą się już po raz dziesiąty. Poprzednia edycja miała miejsce w szwajcarskim Interlaken. Na najwyższym podium stanął wtedy Austriak, Markus Hohenwarter. 

W Szklarskiej Porębie faworytem jest Marco de Gaspieri, pięciokrotny mistrz świata w biegach górskich. Podczas tegorocznych startów dwukrotnie zmierzył się z Kilianem Jornetem Burgadą. Zwłaszcza pojedynek na Dolomites Sky Race dostarczył kibicom dużych emocji. Końcówka wyścigu przypominała finisz sprinterów, a de Gaspieri przegrał różnicą 3 sekund. 

To nie będzie pierwszy bieg de Gaspieriego w Polsce. W 2004 roku zdobył już złoty medal w Korbielowie. Na liście kandydatów do zwycięstwa wymieniani są także Mitja Kosovelj, mistrz i wicemistrz świata w biegach górskich oraz Marcin Świerc, którego przewagą nad rywalami jest doskonała znajomość trasy. Już dwukrotnie wygrywał Maraton Karkonoski. Co istotne nasz zawodnik jest w doskonałej formie i zapowiada, że będzie walczył o wysoką lokatę. Zaledwie 3 tygodnie temu w pięknym stylu wygrał Maraton Gór Stołowych, prowadząc od startu do mety. 

Oprócz Marcina Świerca w skład reprezentacji Polski weszli: Lucjan Chorąży, Przemysław Dąbrowski, Piotr Koń i Paweł Dybek. Wśród pań organizatorzy radzą zwrócić uwagę na Antonellę Confortolę.  Włoszka jest brązową medalistką w sztafecie biegu narciarskiego z igrzysk w Turunie i zwyciężczynią biegu Vertical Kilometer. 

W mistrzostwach wezmą udział także nasze reprezentantki: Anna Celińska, Tosia Rychter, Danuta Piskorowska i Magda Łączak, która niedawno wygrała Maraton Gór Stołowych. W sumie na trasie maratonu i mistrzostw wystartuje 700 zawodników. Na weekend prognozy przewidują powrót upałów. O zwycięstwie może więc zdecydować pogoda. Trzymajmy kciuki za Polaków!

Oficjalna strona zawodów: www.maratonkarkonoski.pl

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce