Polka wysoko w Maratonie Piasków w Peru!

Opublikowane w śr., 06/12/2017 - 15:01

Pierwsza edycja Maratonu Piasków Peru zakończyła się zwycięstwem faworytów. My cieszymy się wysokim miejscem polskiej jedynaczki w imprezie.

Już podczas pierwszego etapu najszybszym zawodnikiem był Rachid El Morabity. Pięciokrotny zwycięzca marokańskiej wersji tego biegu, jest specjalistą od imprez pustynnych. W Peru wygrywał każdy etap, bez względu na jego charakter. Rzeka, piasek, skały i wzniesienia nie zrobiły na nim żadnego wrażenia.

Klasyfikację generalną nowego biegu Rachid El Morabity otworzył wynikiem 21:35:35 i dwugodzinną przewagą nad drugim na mecie Aldo Ramirezem z Peru.

Ramirez rozpoczął swoją karierę na dystansie ultra w 2012 r. od zwycięstwa w 80-kilometrowym biegu w Costa Verde. Nigdy przedtem nie przebiegł więcej niż 35 km, a i ten dystans pokonywał wtedy tylko treningowo. W domowym starcie uzyskał czas 23:39:56.

Podium dopełnił Erik Clavery z czasem 23:50:45.

W rywalizacji pań fenomenalny wynik zrobiła Patrycja Matuszak, która z czasem 41:46:12 zajęła 10. miejsce! Polka nie chwali się swoimi biegowymi osiągnięciami. Nieco więcej zdradziła o sobie przed udziałem w marokańskim biegu. Wtedy startowała charytatywnie. Na stronie zbiórki opisała swoje zmagania z boreliozą. Groził jej nawet wózek inwalidzki. Zagrożenie utratą sprawności obudziło w niej chęć wykorzystania do maksimum swoich nóg. Robi to bardzo skutecznie, biorąc udział w biegach pustynnych.

Zwyciężczynią Marathon des Sables Peru została Nathalie Mauclair. Dwukrotnie druga w Maroku, 300 km od Limy, od pierwszego dnia była liderką. Na mecie uzyskała łączny czas 25:55:26.

Drugą zawodniczką imprezy została Melanie Rousset 29:29:59. Na najniższym stopniu podium stanęła Peruwianka Rocio Carrion - 32:17:16.

Pierwsza edycja MdS Peru okazała się bardzo szybka. Gediminas Grinius, który zajął szóste miejsce z czasem 24:21:46 mówi po biegu, że tempo narzucone przez liderów było zabójcze. Swoją rolę w wynikach odegrał również silny wiatr podczas trzeciego etapu. Wiało w plecy zawodników z szybkością 80 km/h. To pozwoliło niektórym z nich na rozwinięcie tempa rzędu 18 km/1h!.

Pełne wyniki: TUTAJ