Półmaraton „Słowaka” wraca do Korony Półmaratonów. „Nie zabiegaliśmy o to”

 

Półmaraton „Słowaka” wraca do Korony Półmaratonów. „Nie zabiegaliśmy o to”


Opublikowane w wt., 17/12/2019 - 14:48

– Postanowiliśmy nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki - tak mówił nam jeszcze w marcu dyrektor biegu rozgrywanego w Grodzisku Wielkopolskim. Jak się okazuje Półmaraton „Słowaka” wróci na listę Korony Półmaratonów Polskich. Choć organizatorzy sami o to nie aplikowali. To nie jedyna zmiana w cyklu.

Dokładnie rok temu decyzja Polskiego Stowarzyszenia Biegów o usunięciu Hunters Półmaratonu „Słowaka” z Korony Półmaratonów wywołała sporo kontrowersji. 17 grudnia 2018 roku pisaliśmy o niespodziewanym wykluczenie imprezy. Organizatorzy zawodów nie znali argumentów, ale podejrzewali, że chodziło o frekwencję wynoszącą minimum 3000 osób (w 2018 roku pobiegło 2763).

Nad Letnicą nikt nie rozpaczał, tylko wzięto się ostro do pracy. Dla uczestników przygotowano medale w kształcie korony i zwiększono limit miejsc do 3,5 tys.. Zapisy trwały zaledwie 44 minuty. To była najlepsza odpowiedź biegaczy, na to, gdzie chcą startować. Ostatecznie na mecie zameldowało się 3160 uczestników, co było rekordem frekwencji.

Wydawało się, że przez kolejny rok nie będą wprowadzane żadne zmiany, bo według „Zasad i Kryteriów Wyboru PSB” biegi mają znajdować się 2-lata na liście i ma być ich 10. Postanowiono jednak zwiększyć liczbę imprez do 11. Jedno miejsce ma być przechodnie i przyznawane zasłużonym imprezom np. w latach jubileuszu. Dodatkowo w poczet „Korony” wrócił też Półmaraton Słowaka.

– O tym, że Grodzisk wrócił do „Korony” dowiedziałem się w niedzielę rano. Wszystko odbyło się bez naszego wniosku i naszego zabiegania o miejsce. Styl w jaki nas przywrócono jest taki sam w jaki nas wykluczono. Nie bardzo wiemy co z tym zrobić. Zostaliśmy umieszczeni bez naszej zgody. Pytanie czy można tak zrobić jest ciekawe. Samodzielnie nie chcę deklarować co dalej. Musze się skonsultować z komitetem organizacyjnym - mówi Marek Małecki, dyrektor Półmaratonu „Słowaka”.

– Poszliśmy za głosem biegaczy. Widać było, że chcą, by ten bieg wrócił do Korony. Cieszył się dużą popularnością. Przyjęliśmy też zasadę, że biegi które będą miały ważne jubileusze będziemy chcieli włączyć do „Korony”. Nie będzie to obowiązywało co roku - wyjaśnia Henryk Paskal, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Zupełną nowością w kalendarzu „Korony” będzie 40. Półmaraton Wiązowski rozgrywany koło Warszawy. Jest to popularna impreza, który trwa od 1981 roku.  To właśnie tam, rozpocznie się przyszłoroczny sezon. 

– Dziękuję zarządowi PSB, który się zdecydował się nas włączyć do „Korony”. Bardzo fajnie, że o nas pamiętali w jubileusz. Przez lata budowaliśmy markę. Jesteśmy 11. biegiem i pewnie nie będziemy w „koszyczku”, który będzie najbardziej interesował biegaczy, bo zwykle w regulaminie są trzy grupy. Ale u nas warto się ubiegać o „Złotą  Koroną”, czyli wyróżnianie przyznawane tym, którzy ukończą aż 10 biegów w ramach cyklu. Dlatego liczymy na uczestników – mówi Anna Rosłaniec, dyrektor Półmaratonu Wiązowskiego.

W porównaniu z tegoroczną edycją z kalendarza usunięto za to Toyota Półmaraton Wałbrzych. Jubileuszową edycję ukończyło tam 2336 osób. Jak usłyszeliśmy w biurze organizacyjnym decyzja zapadła już podczas listopadowej konferencji PSB. Powodem miała być m. in. zbyt niska frekwencja. Bieg ten jednak chce jak najszybciej wrócić w poczet „Korony”, czyli pewnie za 2 lata. Choć jak widać zmiany wprowadzone są częściej. Tegoroczna edycja półmaratonu odbędzie się 23 sierpnia 2020 roku.

Regulamin Korony Półmaratonów Polskich ma być udostępniony na przełomie stycznia i lutego. Wyzwanie to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród biegaczy. W tym roku żeby zdobyć pamiątkowy medal trzeba było ukończyć 5 z 10 biegów, a następnie uiścić opłatę.

Terminarz KPP 2020

 • Półmaraton Wiązowski - 23.02.2020
 • Półmaraton Ślężański – 21.03.2020
 • Gdynia Półmaraton – 29.03.2020
 • Poznań Półmaraton – 5.04. 2020
 • Białystok Półmaraton – 10.05.2020
 • Półmaraton Warszawski – 23.05.2020
 • Hunters Półmaraton Słowaka - 14.06.2020
 • Nocny Wrocław Półmaraton - 20.06.2020
 • Półmaraton Piła - 6.09.2020
 • Bieg Lechitów - 15.09. 2020
 • Cracovia Półmaraton Królewski 18.10.2020

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce