Półmaraton wśród... ruin hinduskiej świątyni. Z ważną ideą. Są chętni?

Opublikowane w pt., 31/10/2014 - 16:29

Odbywający się w Kambodży Angkor Wat Internationional Half Maraton to impreza niezwykła. Nie tylko ze względu na miejsce swojego rozgrywania.

Monumentalna świątynia Angkor Wat wybudowana została w przez Surjawarmana II władcę Imperium Khmerskiego, w latach od 1113 do 1150 naszej ery. Poświęconą została hinduskiemu bogu Wisznu, jednemu z najważniejszych bogów dla wyznawców wiary hinduskiej. Kompleks zbudowany jest z dużej liczby kamiennych budowli, lasu i jeziora.

Angkor w 1992 wpisany został na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Od stycznia do września tego roku przyjechało tu 1 milion 740 tysięcy turystów, o 11 procent więcej niż rok wcześniej. Same ruiny wykorzystano rzy kręceniu filmu Tomb Raider z Angeliną Jolie, o co producenci długo zabiegali. Sama świątynia Angor Wat uznawana uznawana była za jeden z cudów średniowiecznego świata.

Półmaraton Angkor Wat po raz pierwszy wystartował w 1996 roku. Od początku główną ideą biegu był sprzeciw wobec wykorzystywaniu min przeciwpiechotnych w tym kraju. Organizatorzy postulują też o wprowadzenie zakazu ich produkcji. W imprezie uczestniczy zawsze wiele ofiar tych lądowych pułapek, a organizatorzy starają się zapewniać poszkodowanym protezy, programy integracyjne, edukację oraz narzędzia do profilaktyki HIV i AIDS.

W ubiegłym roku na starcie tego wyjątkowego biegu stanęło 7580 osób z 75 krajów. Na tegoroczną edycję zgłosiło się już ponad 4000 tysiące biegaczy z 65 państw. Opłata startowa dla zawodników zagranicy wynosi 45 dolarów, a 5 dolarów dla uczestników z Kambodży. Zapisy trwają.

Biegacze mają do wyboru trzy trasy począwszy od biegu głównego na 21 km, przez bieg na 10 km i trasę rekreacyjną o długości 3 km.

W ubiegłym roku na głównym dystansie zwyciężył Japończyk Minoru Onzuka (1:16:10). Wśród uczestników tamtego biegu znaleźliśmy także polskie akcenty: 139 miejsce zajął Jacek Chodźko (1:39:43), a na 285. pozycji bieg ukończył Dariusz Solecki (1:45:48). 936. miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła z kolei Justyna Balcer (2:00:54), a zaledwie dwadzieścia miejsc za nią finiszowała Ewa Miedzwiedziuk (2:01:41). Widać więc, że turystyka biegowa jest coraz bardziej popularna i nawet „na koniec świata” warto udać się w poszukiwaniu sportowej przygody życia.

19. Angkor Wat Internationional Half Maraton wystartuje 7 grudnia.