Polska będzie gospodarzem MŚ w orientacji precyzyjnej!


Opublikowane w śr., 31/10/2018 - 17:48

Dobra wiadomość dla miłośników biegania z mapą i kompasem. Za 3 lata Polska będzie gospodarzem mistrzostw świata w orientacji precyzyjnej. Nie jest jeszcze znane miejsce rozegrania zawodów.

Orientacja precyzyjna to odmiana orientacji sportowej. Początkowo stworzona dla osób niepełnosprawnych, stała się, dzięki swej formule, sportem wznoszącym się ponad bariery.

Jakie są różnice w porównaniu do klasycznego biegania z mapą? Uczestnicy poruszają się wyłącznie po wytyczonej trasie, a właściwe punkty kontrolne wybierają spośród kilku widocznych. Decyzję należy podjąć nie opuszczając ścieżki.

Uczestnicy otrzymują mapę i szukają kolejnych punktów w terenie. – Mają zaznaczone, że jeden wśród danych punktów jest właściwy i np. z 50 m muszą go rozpoznać. Łatwo nie jest. Sam kiedyś startowałem w imprezie tego rodzaju w Czechach – mówi Jacek Morawski z klubu UNTS Warszawa.

Po raz pierwszy, mistrzostwa świata odbyły się w 2004 roku w Szwecji. Impreza niechętnie opuszcza Europę. Raz tylko zawędrowała do Japonii. Przyszłoroczne mistrzostwa będą gościły w Portugalii.

– To na pewno ważna impreza dla osób trenujących biegi na orientację. Jest wśród nich spore grono, które startuje w różnych zawodach, jeździ na mistrzostwa i reprezentuje Polskę. Są też zawodnicy niepełnosprawni. Na pewno miło im wszystkim będzie wystartować przed swoją publicznością – dodaje nasz rozmówca.

Walka o medale rozgrywa się w trzech konkurencjach: PreO – w której nie dokonuje się pomiaru czasu podejmowania decyzji, TempO – gdzie liczy się czas wyboru oraz trzyosobowe sztafety TrailO Relay. 

To kolejna duża impreza organizowana w Polsce dla biegaczy z mapą. W 2017 roku we Wrocławiu odbyły się Światowe Igrzyska Sportowe, z orientacją sportową w programie. Rok wcześniej, też w stolicy Dolnego Śląska, rozegrano zawody Pucharu Świata z udziałem najlepszych zawodników z Czech, Szwajcarii i Skandynawii. Impreza rangi MŚ wraca do Polski po 18 latach przerwy.

Mistrzostwa Świata w orientacji precyzyjnej odbędą się w dniach 20-24 lipca 2021 r.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce