Polska młodzież biegała po górach w Pucharze Świata

Opublikowane w pon., 18/06/2018 - 13:45

W weekend we Włoszech odbył się 13. Puchar Świata Juniorów w Biegach Górskich. Jest to najważniejsza międzynarodowa impreza dla zawodników poniżej 18 roku życia.

Rywalizacja odbyła się w miejscowości Lanzada, na północy Italii. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 4,3 km, składający się w dwóch rund. Przewyższenie na każdej pętli wynosiło +/- 290 m. Trasa prowadziła zarówno przez samo miasto jak i okoliczne tereny górskie. Po raz pierwszy chłopcy i dziewczęta rywalizowali na tym samym dystansie.

W zmaganiach mężczyzn bardzo dobrze spisali się Anglicy, którzy zajęli dwa pierwsze dwa miejsca. Wygrał Mathew Mackay, Najlepszy z Polaków był Bartosz Bernaciak trenujący w klubie LKB Rudnik, który uplasował się na 29 pozycji, trzy minuty za zwycięzcą. Nieco dalej był tegoroczny mistrz Polski w biegu anglosaskim juniorów młodszych - Szymon Gużkowski, który zajął 35 miejsce. Wicemistrz kraju w tej kategorii Dominik Kijowski finiszował na 42. miejscu z czterema minutami straty do zwycięzcy.

W zmaganiach dziewcząt złoto zdobyła Amerykanka Joslin Blair, która dystans pokonała w 23:50. Najwyżej z Polek uplasowała się Sabina Lizis – tegoroczna mistrzyni kraju w biegu anglosaskim w kategorii juniorek młodszych. Zawodniczka klubu MKS Halicz Ustrzyki Dolne zajęła 32. miejsce z blisko 5-minutową stratą do zwyciężczyni. Na 44 miejscu uplasowała się Julia Wdówka, a za nią przybiegła Anna Szpoton.

Rok temu podczas Pucharu Świata juniorów w biegach górskich blisko podium znalazła się Klaudia Pawlus, która zajęła czwarte miejsce. Najlepszy z Polaków był wówczas Bartłomiej Świątek, który zajął 26 miejsce. W przeszłości po złoto sięgała Weronika Pyzik (2012 rok), która teraz dobrze radzi sobie za oceanem w akademickiej lidze NCAA. Rok wcześniej brąz wywalczył Marcin Żychski.