Polskie Święto Niepodległości na biegowo także w szwajcarskim Bernie. "Liczymy na Polonię"


Opublikowane w pt., 08/11/2019 - 13:27

W najbliższy weekend jak Polska długa i szeroka, biegacze na sportowo uczczą 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Świętować można także poza granicami kraju i ta właśnie zrobią w szwajcarskim Bernie.

Tam właśnie znajduje się siedziba rządu Szwajcarii. W rzeczywistości więc Berno, a nie większe Zurych czy Genewa, pełni funkcje najważniejszego z miast. Tam też swoje przedstawicielstwa mają inne kraje w tym Polska. I to właśnie wokół rezydencji ambasady RP odbędzie się Maraton Niepodległości. Co więcej, jest to jedyny bieg na królewskim dystansie tam rozgrywany.

Inicjatorem sportowych obchodów Święta Niepodległości poza granicami kraju był ambasador Jakub Kumoch - zapalony biegacz, mający na koncie ponad setkę maratonów. Dyplomata również weźmie udział w drugiej edycji maratonu.

Organizatorzy zachęcają do przebiegnięcia maratonu, ale każdy sam zdecyduje jaki dystans pokona. Wszystko odbędzie się na pętli liczącej 1055 m. By więc przebiec maraton trzeba pokonać 40 okrążeń. – Co kilometr uczestnicy miną ambasadę i punkt pomiarowy. Wszystko rozgrywa się w dzielnicy ambasad i przylegającym lasku. Po drodze uczestnicy miną też m.in. ambasadę Włoch i Algierii – wyjaśnia maratończyk Jakub Nowak, koordynator imprezy.

Udział w biegu jest bezpłatny. Limit uczestników wynosi sto osób, a wystartować może każdy. Szacuje się, że w całej Szwajcarii mieszka około 20 tysięcy Polaków.

– To bieg otwarty. Liczymy głównie na udział miejscowej Polonii. Chcemy, by wszyscy poczuli gorącą, patriotyczną atmosferę, taką jaka towarzyszy biegom rozgrywanym w tym czasie w kraju. Jednak mile widziani są też mieszkańcy Berna. Chcemy w ten sposób promować naszą historię - dodaje Jakub Nowak.

Bieg odbędzie się 9 listopada. Na uczestników czekają pamiątkowe medale i koszulki. Wyniki nie będą tu najważniejsze. Cenniejsze wydaje się poczucie wspólnoty z osobami startującymi w kraju.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce