Powstanie centralny, narodowy stadion lekkoatletyczny?

 

Powstanie centralny, narodowy stadion lekkoatletyczny?


Opublikowane w czw., 29/01/2015 - 09:52

Chce tego Minister Sportu Andrzej Biernat. Nowy obiekt miałby stanąć w Warszawie do 2020 roku w miejscu dzisiejszego stadionu Skry, który nie nadaje się dziś do użytku. 

Stadion, a nawet cały kompleks lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia, to nie jest nowy pomysł. Zarys projektu pojawił się już kilka lat temu, ale nigdy nie doczekał się realizacji, głównie ze względu na rozbieżności dotyczące lokalizacji. Większość ekspertów opowiadała się za rewitalizacją obiektów Skry, ale nie brakowało też pomysłów na budowę obiektów na peryferiach stolicy.

Minister Sportu przychyla się do tego pierwszego scenariusza, choć nie ukrywa, że problemem są własności gruntów. - Robimy wszystko żeby przejąć w nasze posiadanie stadion Skry, który jest w podupadłym „stanie zdrowia” i zaprojektować taki proces inwestycyjny, który by doprowadził do zbudowania tam centralnego, narodowego stadionu lekkoatletycznego - powiedział minister Informacyjnej Agencji Radiowej.

Jak stwierdził, stadion na 15 – 35 tys. kibiców mógłby powstać w ciągu 5 lat, bo – jak stwierdził obiekty lekkoatletyczne „nie potrzebują takich luksusów jak stadiony piłkarskie”. Warunkiem jest jednak szybkie, maksymalnie w ciągu dwóch lat, wykupienie stadionu Skry.

Polski Związek Lekkiej Atletyki z prezesem Jerzym Skuchą na czele wspierają plany ministra. Przekonują, że nowoczesny obiekt pozwoliłby ubiegać się Polsce i Warszawie o organizację imprezy rangi mistrzowskiej. Warszawa jest ewenementem w skali Europy. Nie ma drugiej stolicy na kontynencie, która nie ma stadionu lekkoatletycznego podkreślił Skucha.

Jedynym stadionem w naszym kraju, który może gościć ważne imprezy lekkoatletyczne (ale wciąż nie te najważniejsze), jest obiekt w Bydgoszczy. Odbywał się na jum już m.in. drużynowy Puchar Europy w Lekkiej Atletyce. Z powodu lokalizacji ale i samej infrastruktury (brak zadaszenia, tylko nieco ponad 20 tys. miejsc na trybunach) stadion przegrywa jednak rywalizację w walce o seniorskie imprezy.

Sytuację może zmienić oddanie do użytku Stadionu Śląskiego, na którym będzie zamontowana bieżnia, ale wobec różnych problemów inwestycja notuje kolejne opóźnienia i wymaga kolejnych środków finansowych. Ambitne, acz dostosowane do lokalnych potrzeb plany mają też w Rzeszowie, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W samej Warszawie funkcjonują 2 stadionu lekkoatletyczne, niemniej ani stadion AWF ani obiekt Orła, nie nadają się do przeprowadzenia nawet średniej wielkości zawodów. Obiekt Skry, mimo nowoczesnego tartanu, nie nadaje się do użytku podczas zawodów. Zaplecze i trybuny od lat nie były naprawiane nie wspominając o modernizacji.

red.

źródło: IAR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce