Poznańscy Night Runners i biegacze City Trail posprzątali Rusałkę


Opublikowane w sob., 13/09/2014 - 14:18

„Las to nie śmietnik”. Przypomniał mi się dziś tytuł wystawy rysunków satyrycznych z konkursu na plakat promujący akcję społeczną o tym samym tytule w Centrum Edukacji Przyrodniczej pod Dziewiczą Górą w gminie Czerwonak koło Poznania... Miejsca w Parku Krajobrazowym Puszczy Zielonka bardzo często odwiedzanego przez wielkopolskich biegaczy. Trafiłam na nią przypadkowo po którymś z treningów. Co ma biegacz do wspominanej wyżej wystawy? Skąd temat ochrony środowiska w kontekście biegaczy?

Ilu z Nas nie lubi biegać z dala od miejskich ulic i ich codziennego zgiełku? Bardzo często na miejsce Naszych treningów wybieramy ścieżki mniej uczęszczane przez innych „mieszczuchów”. Wyjeżdżamy za miasto oraz startujemy w zawodach organizowanych poza ulicą poszukując spokoju i odpoczynku. Na co dzień jednak nie wszyscy mamy dość czasu na wypady poza miejski harmider. Korzystamy wówczas z uroków miejsc, które stanowią ich mały odpowiednik. Miejskich terenów zieleni, najbliższych Nam azyli zielonego świata.

Z inicjatywą uporządkowania zielonych ścieżek biegowych w swoim mieście wyszła poznańska grupa biegaczy Night Runners. Organizator wielu inicjatyw o charakterze sportowym jak i podobnym tej akcji, użytecznych społecznie. Grupa spotkała się dzisiejszego poranka by wspólnymi siłami, uporządkować tereny ścieżek biegowych nad jeziorem Rusałka zapraszając do udziału w inicjatywie nie tylko swoich członków, ale każdego komu bliska jest idea ekologii.

Tomasz Makowski – inicjator biegowego poruszenia ma nadzieję, że znajdzie ona pozytywny odzew w poznańskim środowisku biegaczy, a odzwierciedleniem tego będzie jej dalsze czynne wsparcie. Promowaniu haseł związanych z wydarzeniem towarzyszyć mają wspólne treningi grupy Night Runners. – Rusałka ma być pierwszym miejscem, nad którym uporządkowaliśmy Nasze ścieżki biegowe po wakacjach – opowiada Tomek. – Jezioro w granicach administracyjnych miasta to atrybut, którym niewiele tak dużych miast może się poszczycić, dlatego tym bardziej warto go cenić. Nie chcielibyśmy na tym jednym miejscu zakończyć. Myślimy o jej kontynuacji w innych popularnych wśród biegaczy miejscach na mapie Poznania: terenach nad Wartą, leśnych ścieżkach za Maltą – dodaje.

Akcja służyć ma przede wszystkim zwróceniu uwagi na istotne kwestie społeczne związane z ochroną środowiska, ale również być okazją do poznania nowych ludzi i integracji biegowego „światka” poznańskiego. Wspólnie dbajmy o przyjemność korzystania z dobra jakim jest Nasze najbliższe środowisko – komentuje Ania Stiller, jedna z uczestniczek dzisiejszego spotkania.

Partnerem wydarzenia został ogólnopolski cykl biegów CityTrial, wcześniej znanym nam pod nazwą zBiegiemNatury. – Dziwnym byłoby, gdybyśmy nie byli częścią przedsięwzięcia – mówi Piotr Bętkowski, jeden z inicjatorów cyklu. Bieganiu z CityTrial nieodłącznie towarzysz hasło: O krok od natury. Jezioro Rusałka to miejsce poznańskiej edycji biegów, które wystartują tu już po raz kolejny w październiku. – Chcielibyśmy by otoczenie Naszych codziennych treningów oraz startów w zawodach było zawsze tak samo czyste i ładne – podsumowuje.

Wspieramy inicjatywę i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach „sprzątania”. Szczegóły dotyczące wydarzenia aktualizowane będą na fanpagu grupy Night Runners na portalu Facebook (link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/317583711755201). Zachęcamy również do odwiedzin bloga grupy.

Night Runners

CityTrail

KME

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce