Przełajowe ME dla Ingebrigtsena i Turków z Kenii. Polacy... [WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 10/12/2017 - 20:28

W słowackim Samorin rozegrano 24. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Najlepiej z naszej reprezentacji wypadła Weronika Pyzik, która uplasowała się na ósmej pozycji w kategorii młodzieżowców.

Seniorzy

Wśród seniorów, którzy rywalizowali na 10-kilometrowej trasie od początku faworytami byli naturalizowani Turcy: Polat Kemboi Arikan, Ali Kaya czy Aras Kaya. Wszyscy wymienni w dorobku mają złote medale przełajowych mistrzostw Europy. Co więcej ten ostatni z wymienionych jechał na Słowację bronić tytułu mistrza starego kontynentu.

Złoty medal pozostał w rękach Turcji, ale niespodziewanie nie zdobył go żaden z wspomnianych wcześniej zawodników. Rywalizacje wygrał Kaan Kigen Ozbilen, urodzony w Kenii, od 2015 reprezentujący nową ojczyznę. Biegacz ma w swoim dorobku też srebrny medal ME w półmaratonie z 2016 roku. W walce o złoto Turek skorzystał z kontuzji Brytyjczyka Dewi Griffithsa, który prowadził do połowy dystansu, ale musiał zejść z trasy.

Srebrny medal wywalczył Hiszpan Adel Mechaal - wicemistrz Europy w biegu na 5000 m z Amsterdamu, który do zwycięzcy stracił dziewięć sekund. Trzeci był Brytyjczyk Andrew Butchart z wynikiem 30:00. Nasz jedyny reprezentant w tej kategorii, Robert Głowala, zajął 71. lokatę. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Turcy, przed Hiszpanami i Brytyjczykami.

Seniorki

W rywalizacji pań najlepsza okazała się broniąca złotego medalu Turczynka Yasmin Can. Biegaczka pochodząca z Kenii zrobiła sobie wspaniały prezent z okazji 21. urodzin. Bieg rozgrywany był pod jej dyktando. Na mecie zameldowała się z 15 sekundową przewagą nad Szwedką Maraf Bahfta i 16 sekundami nad Norweżką Karoline Bjerkeli Grovdal.

Nasza jedynaczka w tym gronie, Katarzyna Rutkowska, była 31. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Brytyjki, przed Rumunkami i Turczynkami. Rywalizacja odbywała się na dystansie ok. 8 km.

U23

W kategorii młodzieżowców trzy z cztery pierwszych miejsc przypadły zawodnikom z Francji. Zwycięzcą został Jimmy Grassier, który szale wygranej przechylił na swoją korzyść na ostatnich metrach. Zawodnik uzyskał czas 24:35. Drugi był jego rodak Hugo Hay, a trzeci Włoch Yemeneberhan Crippa.

Najlepszy z Polaków Mateusz Kaczmarek był 65. Na 68. pozycji znalazł się Patryk Błaszczyk. Tuż za nim na mecie stawił się Dariusz Boratyński, mając identyczny czas co kolega z kadry. Na 74. miejscu znalazł się Mateusz Kaczor. Zmagania toczyły się na dystansie 8 km.

W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Francuzi przed Belgami i Brytyjczykami. Polska zajęła 16. miejsce.

W zmaganiach zawodniczek w tej samej grupie wiekowej nie startowała ubiegłoroczna mistrzyni Europy - Sofia Ennaoui. Pod nieobecność naszej gwiazdy faworytką była jej głowna rywalka z bieżni - Niemka Konstanze Klosterhalfen, halowa wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m. Złoto zdobyła.... inna Niemka, Alina Reh. Druga była wspomniana Klosterhalfen z trzema sekundami straty. Podium uzupełniła Brytyjka Jessica Judd z czasem 20:45.

Na ósmym miejscu znalazła się 21-letnia Weronika Pyzik, występująca w barwach amerykańskiej uczelni w mistrzostwach NCAA. Zmagania odbywały się na dystansie 6 km.

W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyły Brytyjki, które wyprzedziły Niemki oraz Turczynki.

Juniorzy

W najmłodszej kategorii U20 złoto medal obronił 17-letni Norweg Jakob Ingebrigsten. Młody Wiking, najmłodszy z klanu Ingebtigtsenów zaatakował na ostatnich metrach i bez większych przeszkód wyprzedził Ramazana Barbarosa. Turek finiszował z zaledwie dwu sekundową stratą. Trzeci był Louis Gilavert.

Nasz jedyny zawodnik Patryk Kozłowski zajął 44. pozycję. Rywalizacja odbywała się na dystansie 6 km. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Hiszpanie, którzy wyprzedzili Francję i Turcję.

W rywalizacji dziewcząt złoto zdobyła Brytyjka Harriet Knowles-Jones. Rok temu zawodniczka musiała zadowolić się brązowym medalem. Z pierwszej lokaty ciszyła się wspomniana Niemka Konstanze Klosterhalfen. Tym razem Wyspiarka nie miała rywalek. Druga była Węgierka Lili Toth z rezultatem 13:59 a trzecia Niemka Dattke z czterema sekundami straty.

Najlepsza z Polek Bata Topka była 26. Weronika Lizakowska znalazła się na 50. miejscu (14:52), Karolina Iznerowicz – 62. Dopiero 81. była Julia Dias (15:33), a Elliza Megger – 84. Zmagania odbyły się na dystansie 4 km. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyły Brytyjki przed Włoszkami i Hiszpankami.

Po raz pierwszy w historii imprezy rozegrano zmagania sztafet mieszanych na dystansie 4 x 1500 m. Złoty medal wywalczyli Brytyjczycy. Srebro przypadło Czechom z sekundą straty, a brąz – Hiszpanom. Polska nie startowała w tej konkurencji.