Przez koronawirusa odwołują kolejne biegi. Niezadowoleni biegacze


Opublikowane w pon., 27/01/2020 - 11:17

Koronawirus, który zapoczątkował infekcje płuc w chińskim mieście Wuhan, zatacza coraz szersze kręgi. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 80. Stwierdzono 2500, a według niektórych źródeł już 2800 przypadków zachorowań. Te dane biorą pod uwagę również organizatorzy imprez biegowych. Odwołano już maraton w Wuhan. Wysiłki epidemiologów idą w kierunku zatrzymania wirusa w jednym miejscu, jednak pojedynczy chorzy zostali potwierdzeni również dalej od Wuhan.

Odwoływane są kolejne imprezy biegowe, także poza ośrodkiem odkrycia wirusa. W weekend 70 000 biegaczy dowiedziało się, że nie odbędzie się Hong Kong Marathon i towarzyszące mu biegi na krótszych dystansach.

Maraton w Hongkongu ofiarą koronawirusa. Impreza odwołana w trosce o zdrowie uczestników

Chociaż w komentarzach dominuje zrozumienie dla tej decyzji, to biegacze nie kryją swojego rozczarowania i frustracji. Dla wielu z nich była najważniejsza impreza w tym sezonie. Specjalnie pod nią trenowali, kupili bilety lotnicze, zapłacili za hotele.

Dzisiaj biegacze dowiedzieli się o odwołaniu kolejnego biegu. Gaoligong by UTMB miał się odbyć w drugiej połowie marca. Mimo, że to wydaje się jeszcze odległym terminem, organizatorzy nie chcą ryzykować i już poinformowali, że trzecia edycja biegu zostanie przesunięta na inny termin.

Na razie nie wiadomo, kiedy bieg wystartuje. Trwają na ten temat rozmowy z władzami regionu. Wkrótce ma się pojawić więcej szczegółów. Ta decyzja dotknie również sporą grupę zawodników z elity, którzy zawsze chętnie startują w biegach związanych z Ultra-Trail du Mont Blanc.

Odwołane zostały również chińskie imprezy: Zhejiang Marathon Relay Race, Hangzhou 100 Cross Country Race, Jinhua Nanshan Cross Country Race oraz Hainan Marathon.

Bez przeszkód toczy się za to HK4TUC, ultramarathon w Hongkongu. Ten uważany za ekstremalny, bieg nie ma jednak charakteru masowego. NA trasę wybiega garstka ultramaratończyków. W niedzielę na trasie pozostawało ich jedynie ośmioro.

W najbliższych dniach spodziewane są kolejne tego typu decyzje. Biegacze, którzy planowali starty w kontynentalnych Chinach lub w Hongkongu powinni bacznie śledzić doniesienia organizatorów.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce