Przez Namysłów do Tilburga. Dla kogo medale MP w Przełajach?


Opublikowane w czw., 15/11/2018 - 14:55

Niezależnie od dyscypliny sportu, powołania do reprezentacji kraju to zawsze gorący temat. O tym kto wystartuje w 25. Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych przekonamy się już w weekend. W Namysłowie rozegrane zostaną Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, których stawką będą nie tylko medale.

Uczestnicy MP do lat 23 rywalizować będą na terenie Błoń Namysłowskich, czyli dużego terenu parkowo-rekreacyjnego nad rzeką Widawą. W biegu seniorów i młodzieżowców do pokonania będzie dystans 8 km, natomiast w rywalizacji seniorek i młodzieżówek - 6 km. Mistrzostwa poprzedzi bieg otwarty pn. Namysłowska Pętla Biegowa.

Chęć udziału w mistrzostwach wyraziło 70 zawodników. W tej grupie oprócz młodzieżowców, czyli biegaczy do 23 roku życia, są też seniorzy i seniorki oraz juniorzy i juniorki. Wszyscy oni walczą o miejsce w składzie na ME. Do kadry zakwalifikują się trzy najlepsze seniorki i juniorki. Biegaczki z czwartych pozycji będą musiały poczekać na decyzje trenera głównego bloku wytrzymałości. Do reprezentacji może zakwalifikować się też złota medalistka Mistrzostw Polski U23, ale pod warunkiem wykazania się dobrą dyspozycją startową.

Szanse na start w przełajowych Mistrzostwach Europy mają też złoty medalista Mistrzostw Polski U23, pierwszy senior oraz najlepszy junior. Warunkiem jest podobny - wykazanie się dobrą dyspozycją startową. Zapis ten nie raz już budził kontrowersje.

Dodajmy, że wysłanie jednego seniora oznacza, że w Tilburgu nie wystawimy sztafety mieszanej, złożonej z 2 seniorów i 2 seniorek.

Kobiety

Wśród pań o miejsca w kadrze powalczą m.in.: mistrzyni kraju seniorek z Żagania Katarzyna Rutkowska, będąca ostatnio w dobrej formie Anna Gosk, Paulina Mikiewicz-Łapińska, czy też Paula Kopciewska. Zawodniczki te reprezentują Podlasie Białystok i za wyjątkiem Anny Gosk, w lutym cieszyły się z czwartego miejsca zdobytego podczas Klubowego Pucharu Europy w biegach przełajowych.

W pierwszej czwórce na pewno będą chciały się znaleźć dobrze znane Ewa Jagielska i Aleksandra Brzezińska. Szanse na złoto w kategorii U23 mają m.in. Magdalena Dias - uczestniczka MŚ w przełajach z 2015 roku, czy też Julia Pleskaczyńska - brązowa medalistka MP U23 w biegu na 5000 m.

Mężczyźni

Natomiast w rywalizacji mężczyzn o miejsce w reprezentacji walczyć będą m.in. Krzysztof Gosiewski - mistrz kraju z 2014 roku i uczestnik ME, wracający do wysokiej formy Jakub Nowak - wicemistrz Polski w maratonie z 2015 roku, oraz Artur Olejarz i Kamil Jastrzębski. Faworytem do złota do kategorii U23 wydaje się być Dariusz Boratyński - mistrz kraju na 5000 m i 10 000 m w tej grupie wiekowej. Na pewno przeszkodzić mu będzie chciał specjalista od średnich dystansów, trzykrotny zwycięzca Krynickiej Mili Festiwalu Biegowego Patryk Marmon.

Mistrzostwa Europy rozegrane zostaną 9 grudnia. Ostateczny termin zgłaszania reprezentacji mija 29 listopada. Swój udział potwierdziło już kilka gwiazd jak Holenderka Siffan Hasan - rekordzistka Europy w półmaratonie, oraz bohater mistrzostw rozgrywanych w Berlinie Norweg Jakob Ingebrigtsen, który będzie bronił złota wśród 20-latków.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną 17 listopada. Rozpoczęcie zawodów o 11:50.

RZ

fot. Archiwum


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce