Przybywa polskich finiszerów Abott World Marathon Majors


Opublikowane w wt., 21/05/2019 - 10:03

Gdyby w jednym miejscu zebrać biegaczy, którzy spełnili marzenie i ukończyli prestiżowy cykl Abott World Marathon Majors, to utworzyliby niewielkie miasto wielkości Proszowic czy Dynowa. Populacja ta stale rośnie!

Już 6 133 osoby mogą się pochwalić słynnym medalem Six Star Finishera. Najwięcej, bo aż 1 138 biegaczy pochodzi z USA. Nie ma co jednak ukrywać, że Amerykanie mają nieco ułatwiane zadanie pod względem logistycznym - nie ruszając się z kraju biorą udział w trzech z sześciu imprez zaliczanych do cyklu (Boston, Chicago, Nowy Jork).

Na drugim miejscu plasują się biegacze z Wielkiej Brytanii, z liczbą 607 finiszerów. Podium uzupełniają nieco niespodziewanie Włosi, z 378 biegaczami, którzy wystartowali na największych maratonach świata. Mocno gonią ich Niemcy (359) oraz Chińczycy (340). Przybywa zwłaszcza uczestników z „Państwa Środka”, bo przed wiosennymi maratonami było ich w zestawianiu o 100 mniej (247 – red.).

Polska jest poza pierwszą dziesiątką tego zestawienia, z 59 medalistami. W porównaniu z marcowym raportem AWMM, liczba ta wzrosła o 17 szczęśliwców. Nie ma co jednak ukrywać, że naszym kraju ukończenie cyklu to wciąż sprawa kosztowna, elitarna, dostępna raczej dla wąskiego grona zapaleńców. Niektórzy na realizację celu poświęcają całe lata i oszczędności życia.

Niestety na stronie serii nie znajdziemy wszystkich finiszerów, a tylko tych którzy tam się zarejestrowali. Brakuje m.in Robert Celińskiego, jednego z pierwszych biegaczy na świecie, który skompletował początkowo wymagane pięć gwiazdek. Gdy w 2013 roku do cyklu dołączyło Tokio, dołożył szóstą. Na stronie widnieją za to - w kolejności alfabetycznej:

Przemysław Alberski, Edmund Bejgier, Magda Bubela, Dariusz Buda, Monika Caban-Benavides, Józef Celej, Tomasz Arkadiusz Chodkiewicz, Piotr Cybulski, Agnieszka Fijolek-Warszewska, Dariusz Filipowski, Ian Firla, Małgorzata Gargas-Marut, Wiesław Generalczyk, Zygmunt Gil, Tomasz Glow, Tomasz Grewinski, Dagmara Gzela, Mateusz Janiszewski, Władyslaw Jarochowski, Marta Kiermacz-Abramek, Zenon Liberna, Mariusz Mackiewicz, Andrzej Marszałek, Jaroslaw Mikołajczyk, Michał Mrowiec, Sławomir Naskręt, Michał Nowak, Robert Podleś, Aneta Szuba, Marta Szulżycka, Paweł Troniarz, Marcin Troniarz, Piotr Tymula, Chris Marek Wiciak, Wojtek Wojskowicz, Elżbieta Wojtkowiak.


AKTUALIZACJA


Jak wyliczyli statystycy cyklu, średnie tempo wszystkich finiszerów serii to 4:04:11. Wśród mężczyzn wynik ten jest nieco lepszy – 3:57:51 do 4:20:23 u kobiet. Do tych statystyk nijak nie pasuje najsłynniejsza z finiszerek AWMM - Kenijka Edna Kiplagat. Trzykrotna zwyciężczyni biegów Majors w zeszłym roku w Berlinie skompletowała cały cykl. Również rekordzista świata Kenijczyk Eliud Kipchoge zapowiedział, że przed końcem kariery chce pobiec we wszystkich miastach cyklu. Póki co wygrywał już w Chicago, Berlinie i Londynie.

Kolejna impreza w ramach Abott World Marathon Majors rozegrana zostanie w Berlinie 29 września.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce