Przypadki Edny Kiplagat. Dla kogo premia AWMM?

Przypadki Edny Kiplagat. Dla kogo premia AWMM?


Wygrywając w poniedziałek 121. Boston Marathon, Kenijka Edna Kiplagat awansowała na drugie miejsce w X serii cyklu Abott World Marathon Majors. Wobec dopingowej wpadki Jemimy Sumgong, liderki zestawienia, Kiplagat może zostać ogłoszona zwyciężczynią i po raz drugi - a de facto trzeci - wywalczyć główną nagrodę cyklu - pół miliona dolarów. Ale nie musi. 

Obecna, niepewna sytuacja w AWMM to nie nowość dla Edny Kiplagat. W V serii cyklu (sezon 2010/2011) zwyciężyła Rosjanka Liliya Shobukhova, również przyłapana na dopingu. Po dyskwalifikacji Rosjanki, Kiplagat została ogłoszona zwyciężczynią cyklu, ale... nie otrzymała dotąd nagrody. Rosjanka nie zwróciła bowiem pieniędzy, jakie otrzymała od organizatorów prestiżowej serii. 

W cieniu dopingu rywalek Kiplagat wygrywała też VIII serię AWMM w sezonie 2013/2014 r., gdy z tabel wymazano wyniki ukaranej czteroletnią dyskwalifikacją Rity Jeptoo.

Jeśli Jemima Sumgong zostanie ukarana dyskwalifikacją, Edna Kiplagat dołączy do Niemki Iriny Mikitenko, która również trzykrotnie wygrywała Abott World Marathon Majors. 

Możliwy jest także inny scenariusz. Przy pełnej dyskwalifikacji Sumgong (usunięcie wyników z tabel) X serię AWMM wygra... Florence Kiplagat, aktualnie trzecia zawodniczka w rankingu cyklu. To dlatego, że awansuje w klasyfikacji maratonu londyńskiego, który wygrywała Sumgong. Tym samym zrówna się punktami z Edną Kiplagat w rankingu AWMM (po 41 oczek), ale będzie od niej lepsza w bezpośrednim pojedynku w Chicago. 

Zwycięzcą X serii Abott World Marathon Majors wśród mężczyzn został Kenijczyk Eliud Kipchoge z kompletem 50 oczek.

Przypomnijmy, X seria Abott World Marathon Majors jest ostatnią, w której zwycięzcy otrzymają po pół miliona dolarów. Szczegóły zmian w strukturze nagród cyklu - poniżej. 

red.


Polecamy również:


Podziel się: