PŚ BnO we Wrocławiu: Polacy "lepiej niż w innych zawodach"

 

PŚ BnO we Wrocławiu: Polacy "lepiej niż w innych zawodach"


Opublikowane w śr., 04/05/2016 - 12:22

Majówka we Wrocławiu i okolicach upłynęła pod znakiem rywalizacji w ramach Pucharu Świata w Biegach na Orientację. Impreza tej rangi zawitała do Polski po 18 latach przerwy. Nasi orientaliści spisali się dobrze, w szczególności sztafeta sprinterska, choć fani dyscypliny z pewnością liczyli na więcej.

Od 30 kwietnia do 2 maja eksperci łączący sztukę szybkiego biegania i nawigowania rywalizowali w Sobótce, Wrocławiu i Trzebnicy. Pucharowe zmagania składy się z trzech konkurencji: dystansu średniego, sprintu i sztafet sprinterskich. W imprezie wystartowało blisko 250 zawodników, w tym nasza 18-osobowa kadra.

Impreza rozpoczęła się w sobotę na stokach góry Ślęży. Pierwszego dnia najlepszym z Polaków okazał się doświadczony Wojciech Kowalski, który zajął 30. miejsce. Zmagania na dystansie średnim zwyciężył mistrz świata z 2010 roku - Norweg Olav Lundanes, do którego zawodnik Śląska Wrocław miał cztery i pół minuty starty.

Wśród Polek najlepiej spisała się Aleksandra Hornik, która zajęła 36. lokatę. Zwyciężyła utytułowana Szwedka Helena Jansson. Nasza reprezentantka straciła do zwyciężczyni sześć i pół minuty. 

Drugiego dnia we Wrocławiu, w okolicach Klinik rozegrano eliminacje i finały sprintu. Wśród mężczyzn do decydujących zmagań zdołał awansować Rafał Podziński, który zajął ostatecznie 26. pozycję. Do tryumfatora Matthias Kyburza zawodnik klubu Orientuś Łódź miał ponad minutę straty. Dodajmy, że Szwajcar jest Mistrzem Świata w sprincie i sztafetach z 2012, 2014 i 2015 roku.

Wśród Polek przez eliminacje w sprincie przebrnęła udanie Hanna Wiśniewska, która w finale 36. pozycję. Zawodniczka Śląska Wrocław miała ponad dwie minuty straty do Szwajcarki Judith Wyder, wielokrotnej medalistki mistrzostw świata. Dodajmy, że aż trzy zawodniczki walczące o trzecie miejsce miały identyczny czas.

Na koniec zmagań w Trzebnicy polska sztafeta w składzie: Iwona Wicha, Wojciech Kowalski, Bartosz Pawlak oraz Aleksandra Hornik zajęła 9. miejsce, wyprzedzając m.in. trzecią drużynę Finlandii, Czechów i trzeci zespół Szwedów. Zwyciężyli Szwajcarzy, drugą pozycję zajęli Szwedzi a trzecią Duńczycy. Sklasyfikowano 39 ekip.

– Uważam, że oczekiwania były trochę wyższe co do startów indywidualnych. Na pewno więcej spodziewaliśmy się po występie Wojtka Kowalskiego, który startował przecież na „własnych śmieciach”. Z tego co jednak wiem na kilka dni przed imprezą złapał infekcję i biegał z lekką gorączką. Do tego leśna trasa bardzo odpowiadała zawodnikom ze Skandynawii – ocenia Wojciech Dwojak, dyrektor imprezy.

– Reszta wyników naszych zawodników była na trochę wyższym poziomie niż podczas innych zawodów Pucharu Świata. Pozytywnym sygnałem był start sztafet sprinterskich. Jest to młoda konkurencja rozgrywana dopiero od dwóch lat na mistrzostwach świata, ale radzimy sobie w niej bardzo dobrze. Zajęliśmy 9. miejsce, ale w oficjalnych wynikach nie liczy się drugich i trzecich zespołów, więc tak naprawdę byliśmy na 6. pozycji. Taka lokata to duży sukces – wskazuje nasz rozmówca.

Impreza organizowana była jako próba generalna przed The World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu. Bieg na Orientację jest jedną z dyscyplin wchodzącą w skład Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Nie wiadomo jak długo przyjdzie czekać na kolejny Puchar Świata w BnO, który odbędzie się w Polsce.

– Teraz naszym priorytetem jest The World Games. Na tym się koncentrujemy. Zobaczymy co będzie później. Może postaramy się o organizację Mistrzostw Świata? To jest bardzo ważna impreza, na którą przyjeżdża cały świat. Póki co, nie mamy dalej idących planów. Cieszymy się, że odbiór tej imprezy był pozytywny. W Trzebnicy obserwowało nas wielu kibiców, we Wrocławiu byliśmy trochę schowani ale też nie brakowało obserwatorów. Oczywiście nie jest to tak popularny sport jak piłka nożna, ale można być zadowolonym – podsumowuje Wojciech Dwojak.

Wyniki Polaków:

  • Aleksandra Hornik: 36. (średni), 21. (sprint Q – gr. B), 14. (sprint – finał B)
  • Hanna Wiśniewska: 56. (średni), 35. (sprint)
  • Ewa Gwóźdź: 57. (średni), 28. (sprint Q – gr. A), 16. (sprint – finał B)
  • Jolanta Kołosińska: 58. (średni)
  • Maja Morawska: 60. (średni)
  • Weronika Cych: 61. (średni)
  • Kinga Królik: 30. (sprint Q – gr. A), 31. (sprint – finał B)
  • Iwona Wicha: 25. (sprint Q – gr. B), 14. (sprint – finał B)
  • Agata Stankiewicz: 31. (sprint Q – gr. B), 4 (sprint – finał B)

  • Rafał Podziński: 26. (sprint)
  • Wojciech Kowalski: 30. (średni), 41. (sprint Q – gr. B), 4. (sprint – finał B)
  • Bartosz Pawlak: 49. (średni), 23. (sprint Q – gr. B), 9. (sprint – finał B)
  • Aleksander Bernaciak: 74. (średni)
  • Michał Olejnik: 81. (średni), 44. (sprint Q – gr. B)
  • Mateusz Wensław: 82. (średni)
  • Kuba Drągowski: 83. (średni)
  • Mikołaj Dutkowski: 32. (sprint Q – gr. B), 31. (sprint – finał B)
  • Krzysztof Wołowczyk: 47. (sprint Q – gr. B), 47. (sprint – finał B)

Sztafety sprinterskie:

  • 9. POLSKA 1 (Wicha, Kowalski, Pawlak, Hornik)
  • 32. POLSKA 3 (Stankiewicz, Wołowczyk, Drągowski, Królik)
  • 37. POLSKA 2 (Cych, Biederman, Wensław, Gwóźdź)

Osobom które chciałyby spróbować swoich sił w biegu na orientację przypominamy, że w ten weekend w 20 lokalizacjach ruszy akcja 6. edycja akcji Cała Polska biega z Mapą. Szczegóły poniżej

RZ

fot. A.Twardowska / Dobre Światło


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce